Jan Kunčar

Jak jsou zabezpečeny větrné elektrárny proti silnému větru?

Nejlepší odpověď
Kepler

K provozu větrných elektráren je postačující vítr o rychlosti 21 – 97 km/h, tzn. mezi silou 3 a 9 Beaufortovy stupnice. Při rychlosti větší než 10 se zařízení automaticky odpojí, aby nedošlo k jeho poškození vlivem silného větru. Lopatky vrtule jsou nastavitelné kolem podélné osy kvůli regulaci výkonu, takže předpokládám, že za příliš silného větru natočí „do praporu“. I tak haváriím občas dochází.
http://edu.techma­nia.cz/cs/ency­klopedie/fyzi­ka/tekutiny/prou­deni-realne-tekutiny/vetrne-elektrarny

Další odpovědi
Kryšpín

Řídí to počítač a na něj si vítr nepřijde

dubraro

Kepler předpokládá správně. Větrná elektrárna se za příliš silného větru zastaví, natočí vrtulí proti větru a sklopí listy.