mosoj

Jak jsou označovány proudové jističe podle vypínací charakteristiky.

Potřebuji nějaký 10 A s pomalejším vybavováním.
Současný občas vybavuje při zapnutí počítače.
Doplňuji:
Ano může být vyhřátý s tím počítám.
Ale pak ho vyhřál ten počítač s tiskárnou.

Jinak není pravda že by neměl vypadnout. Záleží na tom jak se sejde průběh sínusovky střídavého proudu se spínaným zdrojem. Tiskárna se chová stejně a pak když se to sejde je ten proudový náraz 2× takový.

Jde mi o to označení B, C , D a jejich parametry.

Nejlepší odpověď
anonym

Hlada popsal přesně, stačí jen 2 pozn.
In značí jmenovitý proud,
ale hlavně dle dodatku v diskuzi -
všechny spotřebiče mají být vypnuty při připojení do zásuvky. Právě z tohoto důvodu jsou vypínače konstruovány, aby přes kontakty zajistily mžikové sepnutí či vypnutí.

Další odpovědi
Hlada

Jističe se značí písmenem a číslem. Písmeno značí vypínací charakteristiku, číslo jmenovitý proud In.
B zkratový proud 3–5 In
C zkratový proud 5–10 In
D zkratový proud 10–20 In
Ve vašem případě byste mohl použít jistič C10. Počítač by ale neměl desetiampérový jistič vyhazovat. Možná, že je vadný.

tom004

Předpokládám,že je počítač připojený klasicky do zásuvky 230V/16A.I,když je jistič 10A,neměl by při zapnutí počítač „vypadnout“.Sa­mozřejmě záleží na tom,co všechno je na ten zás. okruh připojeno současně.Zkusil bych vyměnit jistič za nový 16A/typ B.Ten „starý“,může být vadný.

vypínací charakteristika B – jištění světelných a zásuvkových obvodů s nízkými proudovými rázy.

Michal Kole

Vypíná skutečně jistč nebo máte proudový chránič kombinovaný s jističem ?

V PC je spínaný zdroj a tam jsou „unikající“ proudy a vyšší frekvence, ktreé se chrániči nelíbí.

anonym

Možná se mýlím, ale podle normy by měly být zásuvkové obvody jištěny na 10A. 16A se používá pro samostatné obvody (pračka,boiler)
a nesmí na ně připojeno něco jiného.

mosoj

Přál bych vám vidět co to udělá při zasouvání vidlice tiskárny do zásuvky, pokud se trefím na maximum sinusovky. Záblesk v zásuvce jako při přímém zkratu.
Tiskárna byla kvůli tomu v opravě a měnil se zdroj. To samé dělá ale počítač. Ten má ale alespoň mechanický vipínač na zadní straně tiskárna ne .

mosoj

Vypínač !!!

mosoj

Určitě rozliším co je proudový jistič, chránič a co je přepěťová ochrana.
Bohužel jak zjištuji mnoho lidí v tom jasno nemá.