Zvidatel

Jak je to v republikách s revoltou obyvatel?

Když dáme bokem nedemokratické republiky jako třeba diktatury. V monarchiích, když panovník například velmi zadluží svou zemi, třeba kvůli prohrané válce, tak lid nemá problém se hned vzbouřit, dát hlasitě najevo svou nespokojenost nebo dokonce začít revoluci.
V republikách, kde se zadlužuje vo stošest, kde si vlády půjčují na úkor svého lidu, kde se kvůli špatné správě a korupci peníze neuvěřitelně mrhají a mizí pryč, tam se s žádnými povstáními nezačíná. Nepočítám nějaké demonstrace, které často začínají spíš znudění lidi, kteří ani nemají přehled a ani se to nedá označit za nějaký odpor, už vůbec ne za povstání.
Není to tím, že v monarchii je jasné koho vinit a zato v republikách to není tak snadné. A to nejen kvůli složitému rozdělení moci a odpovědnosti, ale taky častému střídání představených, vysokých funkcionářů? Není to tím, že je tu něco jako kolektivní vina, kde nikdo nenese zodpovědnost a prakticky si můžou dělat téměř, co chtějí a hospodařit tak zle, jak jen to jde?

Nejlepší odpověď
Kepler

K revoltám obyvatel začalo vždy a zákonitě, když se jim šáhlo na jejich práva, jejich životní úroveň šla dolů, měli hlad nebo celý státní systém kolaboval. V případě absolustických zřízení bylo snadné ukázat prstem na viníka. V tom máš pravdu a revoluce byla na světě. Monarchie padaly jako přezrálé hrušky, V demokratických resp. parlamentních zřízeních to už tak snadné nebylo, takže to často končilo tak, že domnělý viník propadl ve volbách.

Další odpovědi
aliendrone

Všiml sis jednoho z důležitých pilířů stability zastupitelských forem řízení, to je důvod ke gratulaci. Většina lidí se k tomu NIKDY nedopracuje. Jen tak dál, pokračuj a budeš se divit na co všechno přijdeš. :)

da ny

Poučení a vysvětlení hledejte v základních faktech
dějin lidstva (též učivo ZŠ, SŠ).
V demokratické společnosti si lid ve volbách volí své zástupce a vlády.
Neznám nezadlužený vyspělý demokratický stát.
V některých zemích jsou silné odbory (u nás se v jistých
letech jejich „možná budoucí síla“ „včas“ rozbila).
Lidé „zatouží“ po změně obvykle tehdy, když je VĚTŠINĚ „zle“. Tzn. nespokojenost s životní/finanční situací. Když je na ně použit jen „bič“ a žádný „cukr“. Děti brečí doma hlady, nemají na základní životní potřeby, jsou jim upírána práva. Dřeli „jako hovada“, nádeničili za mizernou mzdu. Pak roste masová nespokojenost a touha po změně. Z historie vyplývá, že i nespokojenost a odhodlání/akce většiny národa může být zneužita.

Vy se můžete „vyjádřit“ ve volbách. Vyvinout v rámci zákona (ochrana před „nebezpečím“) vlastní aktivitu a doufat, že se přidají stejně „nespokojené masy“ 🙂

Zvidatel

Kepler v tom vůbec nesouhlasím. Monarchie nepadaly, většinou jen konkrétní vladaři, kteří se obměnili. Monarchie padaly až po první sv. válce, kdy se změnily v republiky (ať už komunistické, diktároské/to­talitní, tzv. parlametní, či tzv. demokratické), protože někteří lidi využili situace k převzetí moci a prosazení vlastních ideí. Prostě měli tu možnost, příležitost. Jedno jestli Kemal, Masaryk, Lenin, Rezá, nebo Sunjatsen a Čankajšek a jiní. Všichni jen využili situace, aby dostali svoje a posbírali moc, která se nabízela.
Právěže dřív se lidi nebouřili jen, když už skoro umírali, ale když cítili, že je něco v nepořádku, že je jim ukřivděno, že panovník nespravuje zemi správně a zadlužuje ji, že byla spáchána nějaká nespravedlnost, nebo to tak alespoň vnímali. A hned se bouřili, vůbec se nemuselo šáhnout až na jejich základní životní fiziologické potřeby.
Nemluvím teď o revolucích, které zapříčinily změny formy státu, ale panování různých panovníků v historii a kolik vzpour tam bylo, i když se lidem žilo celkem dobře a nijak nestrádali. Ale bouřili se.
Monarchie neznamená, že je nedemokratická.
Nemyslím, já si spíš myslím, že jednoduše nikdo nenese zodpovědnost. Příště propadne ve volbách, takže dlaší třeba 3 roky tam ještě je.
Vinu nenese nikdo protože je tam kolektivní shoda, odpovědnost, každý může rozhodnout o něčem jiném, někdo třeba jen schvaluje. Už jen v blbém parlamentu jsou stovky lidí, kteří se na něčem hádají a shodují. Třeba o tom, jak si zvýšit plat. Ale ještě jsem neslyšel, že by se někdo bouřil proti parlamentu nebo proti konkrétní osobě ve vládě a začínalo se se vzpourou.