Myšák V.

Jak je to se strakama? Opravdu kradou?

Myslím ve smyslu toho, že si lesklé věci odnášejí do hnízda.Já osobně si myslím že je to blábol.Co vy na to??

Nejlepší odpověď
BEAES

Myslím, že je to jen pověra. Straky kradou jen vajíčka z jiných hnízd a rády se hrabou v odpadcích,ale po zlatě nejdou. Snad jen v pohádkách.

Další odpovědi
iceT

A já si myslím,že na tom něco bude,protože každé české rčení snad má nějaký reálný základ.
Viděla jsem asi před rokem dokument,kde jakýsi ptáček sbíral jen modré věci-pírka,brčka,úlomky plastů,prostě vše co bylo modré-do hnízda,aby samičce ukázal,jak umí bydlet a aby zapůsobil na samičku.Třeba to straky mají obdobně,čím víc lesklých věcí,tím lepší hnízdo.
Doplňuji:
z vikipedie o čeledi krkavcovitých

Ptáci z této skupiny patří mezi nejinteligentnější obratlovce vůbec. Například novokaledonská vrána (Corvus moneduloides) dokáže vyrábět i primitivní nástroje, což se dříve předpokládalo pouze u savců, především vyšších primátů, případně u vyder mořských.[1] Navíc dokáží své akce a použití nástrojů plánovat na několik kroků dopředu, a to rovnou, bez nutnosti použití metody pokusu a omylu.[2]
I díky inteligenci jejich pozornost často upoutávají v přírodě jinak nezvyklé předměty. Známé je přirovnání „Krade jako straka“: Tyto drobnosti si totiž odnášejí do hnízda. Takto lze někdy nalézt i šperky. Člověku však může nechtíc i znatelně uškodit, protože si do hnízda může odnést i ještě planoucí oharky cigaret a tím způsobit i „nevysvětlitel­ný“ požár.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Krkav­covit%C3%AD

panenka

Opravdu se to jen o nich říká ve skutečnosti to žádné zlodějky nejsou.

sejtanka

Nejenom straky kradou,dokonce i obyčejná andulka si do hnízda nosí co se jí zrovna líbí.Takže ano,je straka je zlodějka.

Ella

není to blábol, jednou u babičky si blízko udělala hnízdo straka a v hnízdě měla nastřádaný alobal…

anonym

Mam zname – pani si v lete na zahrade odlozila na stul snubni prsten a na vlastni oci pak z povzdali videly , jak s nim pak straka odleta .! Opravdu kradou. -iv-