timothy3

Jak je to s rozdělením vyživovací povinnosti na plnoleté dítě a opravdu mi rodič nemusí dávat ani korunu?

Dobrý den, jsem devatenáctiletý student, tento měsíc začínám výšku. Mí rodiče se rozvedli už před deseti lety a má máma na mě a mou sestru posílá otci pravidelně výživné, k tomu na nás otec dostává příspěvky na dítě od státu.
Z těchto peněz nám otec nic nedává, ani kapesné, ani nám nekupuje třeba oblečení. Často se stává, že ani nevaří a mi si jídlo musíme dělat a kupovat sami.
Říká, že ty peníze jsou právě na nájem a na jídlo a tedy nám dávat nic nemusí. Je to pravda? Jsem už plnoletý, i přesto na mě odmítá jen převést onen příspěvek na dítě. Vím, že mohu požádat o převedení výživného na sebe, ale také vím, že v té chvíli mi otec řekne, že musím přispívat na domácnost, a tedy z těch peněz stejně nic mít nebudu. Jeho část výživného však je platit nájem a starat se o nás, může tedy něco takového vůbec říct a požadovat?
Našel jsem si sice brigádu, ale přece nemůže nám nedávat peníze, které na nás dostává.
Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
ivzez

Timothy, otcův přístup není správný. Kolik let je sestře?

Od 18 let byste už přídavek na dítě měl pobírat přímo Vy,
(nějak se mi nezdá, že by ÚP přídavek vyplácel otci zletilého
dítěte) totéž platí pro výživné.

Příspěvek na Vás nemůže převést otec, musíte si jej na úřadě vyřídit Vy
sám. Zajděte si tam a nechte si poradit, co všechno musíte doložit.
Zkuste o přídavek požádat tři měsíce zpětně od data podání žádosti.

K žádosti bude nutné doložit příjmy domácnosti za rok 2016
a potvrzení o studiu (Vaše a – jestli už sestra skončila ZŠ – i sestřino).

A pospěšte si → nové žádosti se přijímají teď, přídavek na nový školní
rok se přiznává od října.

K výživnému:
Od 18 let se musíte se svou matkou dohodnout Vy sám. Založte si
účet v některé bance, která poskytuje služby bez poplatků (např. Fio
banka, Air bank → ale jsou i další, které za určitých podmínek za vedení
účtu ani za transakce nic nevybírají) a sdělte své matce, kam Vám má
od nejbližší splátky peníze zasílat.

Povinnost přispívat na domácnost byste měl, kdybyste si sám vydělával.
Výživné v době přípravy na budoucí povolání má sloužit nejen k Vaší výživě,
ale i k pořízení skript, studijních materiálů apod. Dokud studujete, má k Vám
vyživovací povinnost i Váš otec.

Kdybyste to „chtěl lámat přes koleno“ a obrátil se na soud,
aby vyměřil výživné i jemu, nejspíš byste v popisované situaci uspěl.
Ale neradila bych Vám to. Ať jsou rodiče jacíkoliv, máte jenom jedny.
Pokud byste situaci řešil soudně, mohl byste zpřetrhat i ty vazby,
které ještě „fungují“.

Dejte nám vědět, jak se rozhodnete,
co podniknete i jak to dopadne.
Pokud byste nechtěl psát veřejně, můžete i vnitřní zprávou.

Držím Vám i sestře palce!

Další odpovědi
Ušel ventil

Otec je vychcánek – máma posílá peníze na Vaše živobití , tady pomůže jen advokát který otce obere i o peníze které získal neprávem .

anonym

To dnes opravdu jen každé děcko přemýšlý nad tým jak vykrádat rodinný rozpočet aby mělo za co si koupit teleofon ?? Chceš své peníze ? Nepřistanou ti z nebe, začni MAKAT, máš řadu možností brigád, peníze budou zasloužené a ne jen stylem parazita odrané ze rodičů !!