Danina65

Jak je to s povinností vlastníka pozemku zabezpečit pozemek proti sesuvu?Smlouvyz­darm, není na tebe spojení…

Pokud má soused pozemek ve svahu, kde je vystavěný letitý plot s betonovou podezdívkou který „ujíždí“ nebo se sesouvá, čí je to problém?Krom toho, že vlastník spodního pozemku už problém má.Vzájemná sousedská domluva, která by byla nejjednodušší vzhledem ke stáří a povaze vlastníka sesouvajícího se pozemku možná není. V současné době je plot posunutý o cca 80 cm a tlačí na roh domu pod ním.

Smlouvyzdarm: vysvětlila bys?

Odpovědi
Kepler

Tato problematika není upravena speciálním zákonem. Obecně ale zodpovídá majitel pozemku. Bližší informace jsou na https://search­.seznam.cz/?q=po­vinnost+sesuv&oq=po­vinnost+sesuv&sou­rceid=szn-HP&sgId=XBAl9­MqjRZJB6Rfb_JtCDO­woknwNknLjTnZjYG-jkw%3D%3D&thr­u=&su=&aq= Informace o způsobu řešení sesuvů – dokument jen ke čtení.

Smlouvyzdarm

V otázce se píše, že posunutý plot už tlačí na roh domu pod ním. Tady bych se zeptal a co bylo dřív? Plot? Nebo dům pod ním? Domnívám se, že dům pod plotem byl postaven až později a protože byl postaven tak blízko nebyl plot dostaečně zajištěn proti posuvu a ten se časem posunul k domu. Dle mého by tedy měl být problém způsoben právě vlastníkem domu a ten by měl zajistit sousedův plot. Samozřejmě to mohlo být jinak, ale vzhledem k nedostatku informací vycházím z logiky, že pokud je dům pevně ukotven a plot byl jen 80 cm daleko, tak nemohl být jiný důvod než předcházející práce na pozemku pod plotem, které narušily strukturu rostlého pozemku.