simsalabim

Jak je to s platností občanského průkazu po změně jména?

Zdravím,
nedávno jsem si změnil jméno a samozřejmě hned běžel na úřad se žádostí o nový OP. Úřednice mi ale řekla, že má problém v systému, dala mi jakýsi zelený papír, nastřihla roh občanky a poslala mě, ať se přijdu vyfotit až příští týden.
Problém je ten, že se budu hlásit na VŠ. A já blbeček jsem si neuvědomil, že k přihlášce na VŠ potřebuju číslo občanky – a že to docela chvátá (a je poměrně nepravděpodobné, že mi do té doby stihnou vystavit nový OP).
Pokud chápu správně, tak moje stará občanka je pořád platná i s tím nastřiženým rohem, pokud k ní přiložím ten zelený papír. Mám tedy do přihlášky napsat číslo občanky, na které je staré jméno (ale bez zeleného papíru, protože ten do přihlášky nijak nedostanu – jsou pouze elektronické)? Co když ale vystaví nový OP dřív, než si na personálním někdo zkontroluje přihlášky, a ten zadaný OP tam bude tudíž neplatný? Nebo existuje nějaké úplně jiné řešení?
(nemůžu použít jiný doklad, na všech je to stejné staré jméno)

Nejlepší odpověď
annas

Máte pravdu, že "OBČANSKÉ PRŮKAZYs odstřiženým rohem stále platí, pokud majitel tohoto dokumentu předloží také průkaz o změně údajů. Jedná se o změnu rodinného stavu, jména či bydliště.atd.

Zdroj: https://litome­ricky.denik.cz/zpra­vy_region/obcan­ka-bez-rohu-plati-upozornuje-urad-20120307.html

Není na přihlášce místo pro nějaké doplnění? Pokud ne, tak bych k přihlášce přiložila čestné prohlášení, že platí zatím uvedené číslo OP, ale že jste zažádal o nový OP a přidala bych potvrzení úřadu o tom, že si OP vyřizujete. Nebo oskenovala starý OP a kartu k němu. + to, že si vyřizuje nový OP.