Jak je to s důchodem?

Chci se zeptat, podle čeho se usuzuje (když důvod schválí) zda dotyčný dostane plný či částečný důchod?

/Dotyčný má astma.

marci: Byla diagnistikována střední.

Nejlepší odpověď
marci1

Rozhoduje se podle toho, v jakém stavu astma je. Podle výsledků spirometrie (kolik pacient vydechne vzduchu z plic v %), dále podle toho jak pacientovo astma reaguje na léky, v horších případech na biologickou léčbu. . Může se jednat o formu lehčí, střední nebo těžkou a podle toho může být přiznán částečný (1. a 2. st.) či plný invalidní důchod (3.st.). 🙂
Invalidita třetího stupně (tzv. plný důchod) se nás týká, pokud máme pokles pracovní schopnosti nejméně o 70%. U astmatu by se mohlo jednat teoreticky o spirometrii s méně než 50%, ale posudkový lékař dál bere v úvahu, jestli se jedná o pacienta polymorbidního (takového, který má více nemocí, neduhů, zvláště spojených se zánětem). Příbuzná, které přiznali invalidní důchod 3. stupně měla spirometrii pod 50%, ale dále byla polymorbidní: měla zánět, žaludku, dále i vysoký krevní tlak, zelený zákal apod. Záleží opravdu na rozhodnutí posudkového lékaře sociálky. 🙂

Zdroj: http://www.duchody-duchodci.cz/in­validita-stupne-invalidity.php

Další odpovědi
ivzez

Plný a částečný invalidní důchod se už několik let nepřiznávají.
Nyní jde o invaliditu (a důchod) I., II. nebo III. stupně.

O stupni ztráty invalidity rozhoduje posudková komise.
Její rozhodnutí nelze předjímat.

Drap

Rozhoduje několika členná komise. Ta rozhodne zda je postižení na částečný či plný invalidní důchod, nebo zda vůbec vznikl nárok na OD

da ny

V průběhu 23 let, kdy pobírám některý z ID (částečný, plný, částečný, nyní 3. st.). Nikdy jsem nezažila několikačlenou komisi. (jako byla např. v 80. letech). Jednou tam byla lékařska se zapisovatelkou. ČSSZ ještě nebyla vybavena počítači (1994).
Vždy jsem tam byla jen já a 1 lékař/ka.
Je jich zoufalý nedostatek.
Vychází z lékařských zpráv odborných lékařů, případně zpracování žádosti praktickým lékařem. Ty bývají někdy strohé (bez doporučení, zákazů a budoucího možného vývoje onemocnění . Zda jsou vyhlídky na zlepšení, očekává se zhoršení, není možné zlepšení atp.)
Neúspěch u tzv. komise není často vinou, neochotou posudkáře, ale „nevhodně“ vyhotovenou lékařskou zprávou. Tak, aby mohli obodovat a přidělit % (viz. marci1 v odkazu).