Pisada

Jak je to po rozchodu s přítelkyní s placením daně z nabytí nemovitosti?

Zdravím, po rozchodu s přítelkyní. Přítel převádí svoji polovinu bytu na bývalou přítelkyni, musí přítelkyně platit daň z nabytí nemovitostí? Nebo nějakou jinou daň? Darovací nebo podobně? Hledám co nejlepší řešení. Nechci dělat nikomu zle. Děkuji za radu!
Jedná se o podílové spoluvlastnictví a přítelkyně by si byt chtěla nechat. Jak to řešit bez prodeje?

Odpovědi
autacek

SJM je jen v manželství. Pokud se jedná o podílové spoluvlastnictví a dochází k převodu mezi cizími lidmi, je patrně nejvýhodnější varianta odprodej.

mosoj

Pokud s přítelem žila nejméně po dobu 1 roku ve společné domácnosti, je zařazena do II. skupiny a pak i v případě darování je osvobozena od darovací daně. Platí od roku 2008!!!

https://www.fi­nance.cz/499317-dedit-ci-darovat/

Jinak ale " pro mně za mně"!

Hlada

Při změně vlastníka je nutné zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí. Bez toho to nejde. Je úplně jedno, jestli půjde o darování nebo prodej. Rozhodně nedoporučuji zákon obchátet. Vždy se to v budounosti vymstí.
Doporučuju přečíst §4 odst. 1 zákona o daních z příjmů. Bydliště 2 roky před prodejem nebo použití finančních prostředků na vlastní bydlení. Jinak by byla povinnost ještě zaplatit daň z příjmu. Darovací daň neexistuje.