sjm platba nájemného

Jsem 10 let rozvedená, bydlím s dvěma dětmi v našem společném bytě( v katastru nem. jsme zapsáni oba jako vlastníci, je koupený za trvání manželství ). Veškeré výdaje na byt platím já ( nájem, fond oprav, nyní ještě úvěr, spol. vlastníků ) manžel se nijak finančně nepodílí. Vyhrožuje mi, že co by on platil, když v bytě nebydlí a že bych měla platit já za to , že používám jeho polovinu. prosím poraďte. Co by měl platit? Ivča

Odpovědi
standa

Bude vhodné, abyste si s bývalým manželem svá práva a povinnosti vymezili písemně :

  1. exmanžel má z titulu 50% vlastnictví nárok byt (resp. jeho část) buď užívat nebo žádat přiměřené ´nájemné´ za užívání jeho ideální poloviny
  2. exmanžel má ale zároveň povinnost podílet se na veškerých výdajích (příspěvky do fondu oprav, splátky úvěru, daně z nemovitosti ap.) vztahující se k bytu či domu nebo společným prostorám, které jsou vymezeny vlastnickým podílem…

Relativně jednoduché je ´číselné´ vymezení jeho povinností, které jsou dané prokazatelnými doklady (předpis přípsvku do fondu oprav, částka splátek úvěru, která připadá na váš byt, daně ap.). Celkovou částku jednoduše vydělíte dvěma a máte jeho ´podíl´, který by měl uhradit buď vám nebo SVJ (pokud jsem správně pochopil, že byt je v ´péči´ Společenství vlastníků jednotek).

Složitější to bude s otázkou spravedlivého ´nájmu´, který byste mu měla platit za jeho ideální polovinu. Zde musí nastoupit režim ´tržního nájmu´ platný pro danou lokalitu.

Možná se budete divit, že pak saldo jeho povinností a práv výjde ve váš neprospěch…, ale to nechci předbíhat. Je nutné si to nechat spočítat.

Ještě se zeptám o jakém ´nájmu´ píšete, když se jedná o byt ve vašem vlastnictví?