Janastrom

Jak je správně věta: Pes se usilovně snažil uvolnit se z vodítka, nebo Pes se usilovně snažil uvolnit z vodítka ?

Jedno, nebo dvě „se“ ve větě?

Nejlepší odpověď
annas

Sloveso uvolnit (nezvratné) se pojí ze 4. p. – uvolnit člun, uvolnit ruku, uvolnilí jí pouta atd. = uvolnit koho, co – 4. p.

Jenže pes se snažil uvolnit se z vodítka = zbavit se něčeho omezujícího, tedy vodítka. Podobně , uvolnit se ze sevření . Jde o sloveso zvratné – uvolnit se.
Tedy patří druhá varianta.

Doplňuji:
Přehlédla jsem pořadí vět. Patří zvratné: uvolnit se.

Pes se usilovně snažil uvolnit se z vodítka x Pes se usilovně snažil uvolnit vodítko.

Jinak diskuze

Další odpovědi
atena11

Jednoznačně 2. varianta ta 1. varianta zní divně…

annas

Oprava – 7. pád – samozřejmě patří předložka s, se, tedy : Sloveso uvolnit (nezvratné) se pojí se 4. p. 🙂

Janastrom

Děkuji za odpovědi, pomohly.