Kepler

Jak je možné, že se ženy dožívají vyššího věku než muži?

Přitom mají navíc orgány, které muži nemají (děloha, prsa) a je toho víc, co se může pokazit.

https://pixaba­y.com/cs/photos/ku­ba-doutn%C3%ADk-kub%C3%A1nsk%C3%A9-%C5%BEena-1879983/

Nejlepší odpověď
marci1

„Vědci se zabývali otázkou, proč se ženy dožívají vyššího věku než muži? Může za to prý menší riziko infekčních onemocnění, lepší strava, ale i manželský svazek.“
A teď pozor: Ženy nad 65 let (svobodné či vdovy) se dožívají vyššího věku, než ženy vdané. 🙂 :
„Výzkum na Padovské univerzitě zjistil, že ženy nad šedesát pět let žijící svobodně nebo jako vdovy se dožívají vyššího věku než ženy ve svazku manželském, které jsou podle vědců vystaveny vyššímu stresu, starosti o chod domácnosti, a tím i vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění.“
P.S. Dobrá zpráva pro opuštěné starší ženy. 🙂
https://www.cti­doma.cz/zdravi/2019-02-23-zeny-se-dozivaji-vyssiho-veku-nez-muzi-byt-vdovou-znamena-dosahnout-dlouhovekosti42190

Ad-„dudu“: Domnívám se,že tomu tak není. 🙂
„Manželství chrání zdraví starých lidí, avšak jen zdraví mužů. Podle studie jsou ženatí muži ve věku nad 65 let ve srovnání se stejně starými svobodnými nebo ovdovělými muži vystaveni menšímu riziku chronických chorob a smrti.“ 🙂
https://zoomma­gazin.iprima.cz/za­jimavosti/proc-se-zeny-dozivaji-vyssiho-veku-nez-muzi-vedci-maji-teorii

Další odpovědi
dudu

Odpovím otázkou. Proč senioři ovdovělí krátce po nástupu do penze se dožívají vyššího věku, než jejich vrstevníci opečovávaní svými partnerkami?

Pepa25

Publikace ve zdroji uvádí řadu důvodů:
„u mužů je ve srovnání se ženami vysoká incidence TBC, vysoká
incidence ZN plic, dvojnásobná úmrtnost na nemoci dýchací soustavy a k tomu
přistupuje kouření, kterému podléhá třetina mužské populace. Zdá se, že ženy o své zdraví více pečují. Méně kouří, méně pijí alkohol, a méně užívají drogy. O něco více než muži se snaží dodržovat dobré stravovací návyky a častěji navštěvují lékaře. Ženy jsou také opatrnější než muži a méně riskují. Dokladuje to výrazně vyšší úmrtnost, hospitalizovanost a pracovní neschopnost na úrazy u mužů.“
„Další záležitostí jsou sebevraždy. Muži řeší své problémy sebevraždou až pětkrát častěji než ženy“
Na druhou stranu: "Chronické nemoci mají téměř dvojnásobnou prevalenci u žen než u mužů …pouze 36 % žen, ale 47 % mužů nemělo nějakou dlouhodobou nemoc nebo zdravotní problém "
Takže shrnuto: muži se chovají rizikověji a umírají na náhlé nebo neléčené problémy, ženy víc řeší různé psychické i chronické problémy.

Zdroj: Publikace „Ženy a muži v číslech zdravotnické statistiky“

Frontinus

Záleží na konkrétní kultuře, faktorů je celá řada, např.:

  • Muži žijí rizikověji – kouření, alkohol, rizikové chování,… Významné je to například v Rusku.
  • Muži mají vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění nezávislé na výše uvedeném. Tedy když se vezme muž a žena, oba mají stejně bezpečný zdravý životní styl, tak muž jen na základě toho, že není žena, má vyšší riziko vysokého krevního tlaku, infarktu, mrtvice,… Rozdíl je tak dramatický, že dokonce ohrožuje ženy krátce po 50. roce, protože se ukazuje, že lékaři mají tendenci jejich symptomy kardiovaskulárního onemocnění podceňovat jako málo pravděpodobné. Ve vyšším věku se rizika vyrovnávají, ale například takový vysoký tlak nebolí a nahlodává…
  • V řadě zemí je přílišná péče o vlastní zdraví vnímána jako „nemužná“, muži mají tendenci zdravotní problémy bagatelizovat. Takže zatímco není problém, aby ženy chodily na preventivní prohlídky víceméně plošně a například nádory (prs, děložní čípek, endometrium, tlusté střevo) jsou odhaleny spíše včas a v léčitelném stádiu, u mužů je situace „v průměru“ horší. Například i ten kolorektální karcinom je nevzácně zachycen až při hodně pozdních komplikacích.

EKSOT123

K odpovědím ještě doplnění:
Syn sa sťažuje otcovi: „To je strašne nespravodlivé, že my dvaja tu v obrovskom teple celý deň kosíme, zatiaľ čo mama so setrou doma v chládku celý deň vyšívajú.“ Nato mu otec odvetí: „Neboj sa synak, bude to aj naopak. Keď my dvaja v obrovskej zime budeme rúbať drevo, tak oni dve doma vo veľkom teple budú vyšívať.“
Něco na tom také možná bude, krom toho na muži možná přece jen leží i větší psychická zodpovědnost o rodinu. V praxi ale třeba máma měla také dost drsný život a přitom přežila tátu aspoň o 20 roků. Tedy nebylo to tím, že by si to táta uměl zařídit, a sám byl pohodlný, oba byli dříči – vesnice.

aliendrone

Zajisté sem někdo vloží odkaz na studii/e ohledně rychlosti a efektivity metabolismu a vůbec podobné plky. No budiž. ;)

Uvaž ale Keplere, že to může mít i JINOU příčinu. Sám jistě znáš to pořekadlo, že umírají jen ti nejlepší! A to může být právě ten důvod. My dobří, skvělí, vynalézaví a šikovní SAMCI to díky tomu máme předem spočítané.

Samičí bestie, potvory nanicovaté, nešikovné a vlastně úplně BEZ schopnosti třebas jen naladit televizi, natož dlouhodobě přežít bez podpory samců to tím pádem mají (jako každý zmetex) úplně snadné a přežít chudáky samce je pro ně brnkačka! Ovšem jakmile samec zemře (a samice tím přijde o svého hostitele), tak obvykle samice v nedlouhém čase samce na onen svět následují, což jen potvrzuje výše napsané! A nebuď genderový equaliposera a netvrď mi, že tohle nevíš sám, muehehehe! ;) :D :D ;)

Pepa25

dudu: o ničem takové jsme neslyšel. Naopak podle všech statistik (viz i zdroj v mé odpovědi) umírají samotně žíjící muži dříve než ženatí (o klavitě života statistiky mlčí 😉

dudu

Pokud vdovec junior tzv. nezvlčí, pak díky tomu, že se musí starat o svoje stravování a veškerý servis vč. údržby bydla, bývá v podstatně lepší kondici, než hedvábím obalený trubec dbalý režimu naordinovaném v dobré víře partnerkou.