TonyGamesCZE

Jak dlouho musím být členem politické strany, abych mohl kandidovat v komunálních volbách?

Slyšel jsem něco o tom, že abych mohl kandidovat ať už do parlamentu či do zastupitelstva, musím být členem politické strany či hnutí asi 2 roky, je to pravda?

Nejlepší odpověď
Carlos1

Podle všech známek , nemusíš být vůbec členem strany(jakékoliv), aby jsi za ni mohl kamkoliv kandidovat. Typickým příkladem je akademik Petr Fiala.

Další odpovědi
led

Politická strana pri voľbách funguje len ako akýsi mostík, po ktorom člen, alebo i nečlen tejto strany, môže kandidovať na člena parlamentu, či iného zastupiteľstva.
Bežná prax

  • kandidát sa spojí s rozhodujúcim členom (výborom) konkrétnej strany, alebo naopak. Po predložení svojich „vidín“ sa dohodnú a stranícky volebný výbor ponúkne miesto na kandidátke.

anonym

Jestli je to pravda v případě nějaké konkrétní strany nevím – ale obecně to pravda určitě není – je poměrně obvyklé, že se na kandidátkách politických stran na různé ´posty´ vyskytují i tzv. „nestraníci“ – tedy lidé, kteří členové dané strany nejsou.
Existují i kandidátky nezávislých (tedy kandidujících bez ohledu na stranickou příslušnost).
A – koneckonců – můžeš si založit i politickou stranu vlastní a stanovy si definavat.

TonyGamesCZE

Konkrétní příklad je ČSSD, pokud bude členem ČSSD a bude mi 18 let, nic mi nebrání v kandidování na starostu/do zastupitelstva?