vlastina

Jak byste si vyložili význam „spoluvlastník bytu“ a jeho práva?

Nejlepší odpověď
kropitko

Spoluvlastník ať už čehokoliv, je někdo kdo vlastní část nějakého majetku společně s někým dalším,což vyplývá ze samotného názvu. Samozřejmě,že má jistá práva a zároveň také povinnosti. Toto plyne z jeho vlastnických práv a je to zakotveno v občanském zákoníku…

Další odpovědi
standa

Obecně platí, že spoluvlastníci mají práva a povinnosti, které odpovídají velikosti jejich vlastnických podílů.

V případě dvou spoluvlastníků bytu, kteří mají stejný podíl, jsou práva a povinnosti naprosto identické.

Ale pokud otázka míří k tomu, že jeden z těchto spoluvlastníků v bytě fakticky nebydlí, nemá zde ani společnou domácnot (např. se jedná o rozvedené manželé, kterým po 3 letech nevypodádání původního SJM se vlastnictví změnilo na podílové a jeden z nich bydlí někde jinde), tak v takovém případě je téměř nezbytné, aby oba spoluvlastníci uzavřeli dohodu a způsobu užívání bytu a výkonui vlastnickch práv a povinností a nebo, aby jeden z nich podal k soudu návrh na vypořádání.