Leviyah

Jak by to bylo vysázené správně (typografie)?

Když mám na řádkách pod sebou písmena F, T a G, je správně G nepatrně „předsunout“, aby se sazba opticky vyrovnala, nebo by měla všechna písmena začínat přesně na stejné úrovni? Nejedná se o sazbu běžného textu, nýbrž textu na plakát.

Odpovědi
arygnoc

nehovoríte, či sa jedná o klasickú sadzbu alebo fotosadzbu (teda v nejakom editore).

s ohľadom na dobu budem predpokladať, že sa jedná o počítačové spracovanie.

v prípade, že sa jedná o voľnú tvorbu (plagát), je možné všetky pravidlá platiace pre zalamovanie textu porušiť.

záleží i na fonte a jeho veľkosti, šírka litier je u jednotlivých fontov veľmi rôzna.

ak sa s tým chcete pohrať (má to byť nejaký banner vedľa stĺpca s textom/obrázkom), doporučujem použiť bitmapový editor (stačí i obyčajné maľovanie vo win), kde si môžete písmenká posúvať doslava bod po bode).

v tomto prípade je pre vás dôležitý výsledný efekt – nie pravidlá.

;-Q