Vojta24

Jak bezpečně vymazat data z disku (Linux Ubuntu) před prodejem v bazaru?

Chci prodat dosluhující systémový disk a nahradit ho větším. Toho se přímo dotaz netýká, spíš toho, co se starým diskem:

Starý disk chci totiž na bazaru prodat, a to hlavně bez rizika, že nějaký chytrák z něj obnovením smazaných souborů vytáhne přihlašovací údaje do banky, fotografie z dovolené, čísla kreditních karet a kdo ví co ještě tam teď je 🙂 Disk jsem samozřejmě formátoval, ale proběhlo to příliš rychle a mám obavu, že to nestačí, že k přepisu těch dat vlastně nedošlo.

Existuje nějaký program pro Ubuntu, pomocí kterého mohu disk vymazat tak, aby se žádné smazané soubory nedaly už nijak obnovit? Prosím o jednoduchý postup, nejdem žádný hacker… postup, který by ideálně zvládlo i dítě školou povinné 🙂

Jak bezpečně vymazat data z disku před prodejem na bazaru? (Linux Ubuntu)

Nejlepší odpověď
anonym

V prvé řadě nainstaluj operační systém na ten nový disk který si koupíš. To udělej ještě před prodejem starého. Systém totiž musíš logicky startovat z jiného disku než který se chystáš smazat 🙂 Z toho co píšeš o formátování už si to tak zřejmě udělal, ale opakuji to jen pro jistotu.

Důkladný výmaz se provádí fyzicky tak, že se všechny bity na disku nejdřív přepíší náhodnými daty, pak jedničkami a nakonec nulami, po těchto třech fázích přepisu už není možné původní data jakkoliv obnovit.

Postup je jednoduchý:

1. Otevřeš Terminál (příkazový řádek) a do něj zadáš příkaz:

sudo shred -v /dev/sdX

kde to písmeno X nahradíš písmenem disku a,b,c,… , který chceš důkladně smazat (pozor ať nezadáš omylem písmeno jiného disku, to by mohl být nepříjemný malér 🙂

Písmena všech dostupných disků, ve svém počítači snadno zjistíš pomocí běžného programu DISKY, který máš v systému předinstalovaný.

Výmaz bude trvat docela dlouho, na výmaz 250GB disku si připrav tak 2 hodiny (ideální je nechat to běžet přes noc, větší kapacity pochopitelně trvají ještě déle), ale bude to výmaz opravdu důkladný a nikdo už z disku tvá data nedostane.

2. nevím poč jsem začal bodové odrážky, ten postup má vlastně jen jeden krok, je to jen jeden příkaz a je hotovo 🙂

Další odpovědi
anonym

Já jsem používal nějakej low level format (llf) program obsaženej v Hiren's Boot. Nemusel jsem se nijak zabejvat s připojováním disku jinam, protože ty Hireny jsou bootovatelný z flešky (Mini Windows XP).

S Linuxem kamarád nejsem, tudíž bych musel Googlit nějakej llf tool pro Ubuntu.

Spíš mě vrtá v hlavě ta věta „Chci prodat dosluhující systémový disk“. Doufám, že je to myšleno tak, že už nestačí kapacitně, ne, že disk už opravdu dosluhuje.
Ale i tak, kupujou lidi použitý hdd s malou kapacitou?

led

najlepšie je, ak disk nemusíte predať (nie ste odkázaný na peniaze za už použitý disk), radšej použite trvalé poškodenie disku dobre mierenou ranou zúženej plochy ťažkého kladiva. Takto „zneškodníte“ uložené DATA na platniach pevného disku.

Dochy

Vzhledem k tomu, že ty plotny jsou docela odolné a kryté poměrně robustní krabicí, je docela velká šance, že pokud by někdo opravdu chtěl, ta data odtud dostane. mechanika ani není potřeba, stačí vzít ty plotny a pokud si někdo dá opravdu tu práci, je možné přečíst přímo magnetický záznam… V případě roztříštěného disku se dá přečíst i po jednotlivých střepech s tím, že nebude úplný. Ale jde to. Georgův postup je jistější a méně fyzicky náročný. (i když neznám ten příkaz, ale budu věřit že ví co píše)

I v případě SSD disku, pokud někdo najde nepoškozený paměťový čip, lze jej přečíst.

led

Spôsob o ktorom píšem, dobre mierená rana kladivom, sa občas používa u oficiálnych likvidátorov pevných diskov (štátne organizácie musia likvidáciu pevných diskov robiť protokolárne a nezvratne v zmysle predpisov o počítačových dátach)

Dochy

Papír snese všechno 😉 Ono je to podobné jako třeba s kvalitou zámků a podobného zabezpečení. Nemá smysl se ptát jak udělat ochranu neprolomitelnou, spíše jaké hodnoty má chránit, co nás ta ochrana bude stát a co bude stát případného útočníka ji překonat.

Vojta24

😁 no jo to by asi taky zabralo. Chtěl jsem jít na to chytřeji 🙂 pokud to bezpečně vymazat nějak jde, proč to hned ničit, že …

led

ešte máte možnosť pomocou redukcie (je dostať v obchodoch s PC súčiastkami) použiť ho ako externý disk.
Ja mám takto zo starých HDD vytvorené archívy.

Vojta24

Astaroth47: není to tak, že by dosluhoval až k nepoužitelnosti – je funkční. On je pro moje potřeby už jen příliš malý a na trhu se začínají objevovat kapacity 1–2TB pro novou patici M.2, které jsou ještě mnohem rychlejší než SATA SSD. To je jediný důvod proč se toho zbavuji, ten starý je ale pořád dobrý, určitě pro někoho kdo ještě vůbec nepoužívá SSD a kondrcá se ještě na starých plotnách.

Je to velmi rychlý disk typu SSD a u těch je kapacita 250GB pořád ještě docela běžná, na bazaru by o to měl být zájem.

anonym

Jinak ten program o kterém jsi psal je celkem názorný příklad toho proč jsem začal být raději kámoš s linuxem, protože na linuxu máš tyhle věci prakticky vždy bez omezení a zdarma, zatímco tebou popisovaný program se ve zdarma dostupné verzi uměle zpomaluje aby tak uživatele k zaplacení licence donutil. To jsou typické chucpe windows metody, na linuxu se s takovým jednáním ze strany vývojářů nesetkáš. Má to své výhody.

Vojta24

Tak vývojáři musí taky něco žrá ne ? Ale jo, taky se mi zdálo, že na Windows chce každý uživatele jen odrbat (ještě horší je to na Macu, tam je draze placená i kalkulačka 🙂 a omezení volně dostupných verzí tam jsou nečekaný a otravný.

Vojta24

Zapnul jsem to a trvá to fakt hodně dlouho, 1% vymazal asi za 5 minut. Můžu to teď nějak zastavit a pokračovat až večer, nepoškodím tím ten disk nějak ?

anonym

A ještě jeden TIP ke zvýšení rychlosti výmazu. Můžeš to trojnásobně urychlit když použiješ příkaz

sudo shred -n 1 -v /dev/sdX

ten příkaz je téměř stejný jako ten v odpovědi, ale navíc je tam parametr „-n 1“, který upřesňuje, že místo 3 výmazů po sobě jdoucích se má disk přemazat jenom jednou, to je logicky mnohem rychlejší a pořád by to mělo být velmi bezpečné. Běžné nástroje pro obnovení obsahu disku totiž rozhodně nejsou schopny zjistit jaká byla hodnota buňky před jejím přepisem (na to už by byl potřeba velmi speciální hardware), takže i jeden průchod může bohatě stačit.

anonym

Ano, nástroj „shred“ můžeš zastavit kdykoliv (stačí jen klepnutím na X zavřít terminál). Můžeš to pak spustit kdykoliv později znovu. Tohle přerušení disk nemůže fyzicky poškodit.