Fallagela

Izomery – chemie

Dobrý den,
otázka spíše pro chemiky, jak spočítám kolik izomerů má např. kyselina linolenová? (Ve výsledcích mám 8, al netuším jak se k tomu dospělo)
Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
Pájo

Jde o to, jaké konkrétních typy izomerů jsou myšleny.
Izomerie může být jednak konstituční (řetězová, polohová a skupinová) anebo prostorová (konformační, geometrická a optická).

Doplňuji:
Zde půjde, domnívám se, o konformační izomery, „podtyp“ geometrické izomery, protože kys. linolenová má 3 dvojné vazby.

Linolenová kyselina je
9,12,15-oktadekatrienová kyselina, polyenová nenasycená mastná kyselina s 18 uhlíky a třemi dvojnými vazbami.

Jestliže se v molekule nachází násobné vazby, nedochází k rotaci okolo vazeb mezi atomy uhlíku C tak snadno, jako je tomu u molekul s výhradně jednoduchými vazbami.
Geometrické izomery se pak označují jako E- či Z- (dříve trans- a cis-).

Takže se při studiu zaměřte na téma >Izomerie na dvojných vazbách<
Ať Vám to jde.

Pájo

Oprava
Zde půjde, domnívám se, o PROSTOROVÉ izomery, „podtyp“ geometrické izomery, protože kys. linolenová má 3 dvojné vazby.