Indukční el.varná deska

Co znamená indukční varná el.deska?Výhody a nevýhody,musí být speciální nádobí na vaření?

Nejlepší odpověď
annas

Nevýhoda spočívá v tom, že se může deska poškrábat, když se s nádobím šoupe.
Doplňuji:
Bumbesi, nemám doma indukční desku. Když jsem si kupovala nový sporák a zvažovala, zda koupit indukční desku, známí mě varovali, že se musí s hrnci zacházet opatrně. Dcera desku má. Protože zeť je strašně (až abnormálně na chlapa) úzkostlivý,nadává dceři, že se zase na desce objevil škrábaneček.
Takže nemluvím z vlastní zkušenosti. Jen z ústního podání současníků.

Další odpovědi
mosoj

Viz. zde.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/musi-byt-na-indukcni-desku-specialni-nadoby-na-sklokeramickoudesku-take

Bumbes

Ano, musí se používat nádobí z magnetizova­telného kovu, aby byla deska funkční.
Doplňuji:
Princip ohřevu u sklokeramické desky
Topné spirály se nacházejí pod sklokeramickou deskou, která je průhledná. Žhavá spirála vyzařuje teplo přímo na dno hrnce. Z důvodů minimalizace ztrát vyzařované energie odrazem jsou desky obvykle černé nebo tmavošedé. Použitý sklokeramický materiál má extrémně nízkou tepelnou roztažnost, proto ani při velkých teplotních rozdílech nepraská. Důležitou předností využití sálavé složky tepelného spektra je rychlost působení. Varné místo vyzařuje s maximálním výkonem již několik sekund od zapnutí.

  • Základní typ: elektrická spirála zpod desky vyzařuje teplo přímo na nádobu.
  • Halogenový: klasická spirála je doplněna o spirálu naplněnou halogenovými plyny. Zapínají se současně. Díky halogenové spirále začne teplo sálat okamžitě a v okamžiku, kdy se na požadovanou teplotu zahřeje i elektrická spirála, halogenová se vypíná.
  • Indukční: varná deska obsahuje cívky, které vytvářejí indukční pole. Postavíme-li na plotýnku hrnec z magnetizova­telného kovu (ocel, smaltovaná ocel, litina), velikost indukčního pole se přizpůsobí velikosti nádoby.

RE: annas
my tedy desku poškrábanou nemáme ani po 8mi letech, to bysme možná museli mít pod hrnci písek aby se deska poškodila. Čistíme desku standardní žiletkovou škrabkou a také to na desce nenechává stopy.