Ideální polovina domu

Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o informace týkající se vlastnictví ideální poloviny rodinného domu.Poté, co jsem písemně reagovala na nabídku k odprodeji druhé id.1/2 a to tak, že mám zájem o odkup ovšem za cenu nižší
než mi byla navržena, začal druhý majitel vodit potencionální zájemce na prohlídky. Pochopitelně má na toto právo, nicméně bych ráda věděla, zda je spolumajitel povinen mne informovat o daných prohlídkách a zda mám právo být přítomna ev. zda bez mého souhlasu může pověřit realitního agenta, který zájemce vodí po domě bez jeho i mé přítomnosti. Mám právo vyjádřit nesouhlas s pronájmem jeho id. 1/2? Přestože nebyla písemně sjednána žádná úmluva o rozdělení užívaných prostor, spolumajitel nabízí k pronájmu či odprodeji větší bytovou jednotku v prvním patře a automaticky předpokládá, že bytová jednotka v přízemí připadá matce a mně (48% nemovitosti mám ve
vlastnictví já a 2% matka, která přízemí zatím obývá).Pochopitelně bych maminku ráda ochránila před tlakem a výhrůžkami druhého spolumajitele (např. že pronajme byt v prvním patře a nájemníci, že jí udělají ze života peklo…), potřebuji ovšem znát svá práva, kterých se mohu domáhat.
Předem děkuji za laskavou odpověď a jsem s pozdravem, Ing. Tereza Mikulová

Nejlepší odpověď
anonym

Mate-li to na realitni kancelari,podejte pisemny namitek,ze prohlidka domu se bude vykonavat s Vasi pritomnosti a vsechny ukony s domem taktez.Poruseni atd.je duvod na ukonceni realitni spolupraci.Vse pisemne,kopii si nechte.Pokud nebyla polovina rozdelena soudem,nema druhy spolumajitel pravo rozhodovat sam.V knihovne ve studovne jsou zakony o techto problematikach­.Stoji si to overit.Budte ve vsem prvni.Zakon si okopirujte a pak pouzijte.Snad jsem Vam aspon trochu nacrtla.

Další odpovědi
straširybka

já jen doplním, že pokud by prodával polovinu domu za nižší cenu než nabízel Vám, tak je jeho povinností Vám ji znovu nabídnout, toto si pamatuji ze školy. Zkusím kouknout do knížky, zda tam o tom ještě něco nebude.