darysa

Jak často se musí měnit vodoměry k bytům? A platí to nájemník, nebo pronajímatel?

Hezký den, jak často s mají měnit vodoměry k bytům? A platí to nájemník, nebo pronajímatel? Nemyslím hlavní vodoměr, myslím vodoměr k bytu, Děkuji, Honza

Nejlepší odpověď
Pepa25

Bytové vodoměry se mění v případě SV každých 6 let, v případě TUV každé 4 roky. Výměna je hrazena z fondu oprav (nyní formálně dluhodobé zálohy na údržbu a opravy) – tzn. zajistí ji SVJ nebo bytové družstvo a zaplatí se z tohoto fondu, kam přispívají vlastníci.
Pokud je byt pronajímán, tak záleží na nájemní smlouvě. Obvykle platí nájemce jen zúčtovatelné položky, což výdaje z fondu oprav (dlouhodobá záloha) nejsou.
Pozn. uvedené platí pro byty v OV.

Další odpovědi
elkon

Vodárna mění vodoměry v pravidelných intervalech, ale při nějakém podezření i nárazově. Vodoměr je majetkem vodárny.

led

Výmenu vodomeru platí dodávateľ vody, ale nebojte sa v pravidelnom zúčtovaní tieto náklady máte zahrnuté v pravidelnom „stočnom“ poplatku v zmysle zmluvy medzi dodávateľom a odberateľom. Je to obchod. Vodárne jednoducho pre tieto normami stanovené výmeny neprídu na „žobrácku palicu“.

Je to ako píše elkon:
Vodárna mění vodoměry v pravidelných intervalech, ale při nějakém podezření i nárazově. Vodoměr je majetkem vodárny.

V prípade viacbytového domu, je len hlavný uzáver vody do objektu majetkom vodární. Ostatné bytové uzávery vody si platia majitelia bytov sami, cez domový fond opráv, na ktorý každý majiteľ bytu prispieva svojou pomerovou časťou… V prípade podnájomníka je to podľa nájomnej zmluvy, ale aj v tomto prípade zodpovedným plátcom do fondu je majiteľ (prenajímateľ) by­tu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

elkon

To co jsem uvedl platí pro rodinné domky. Ne pro podružné měření.

Pepa25

V dotaze je výslovně uvedeno „k bytům“. Pokud nevíte, jak a kdy se mění bytové vodoměry, tak příště prosím neodpovídejte. Zavádějící odpovědi jsou tazateli … (víte na co).