atriplex

Frankfurtský sněm 1848

Jak byste jednou větou napsali o co tam šlo.

Nejlepší odpověď
vagra

Prvořadou úlohou Frankfurtského sněmu/18.5.1848/,by­lo přijetí ústavy o sjednocení Německa.

Další odpovědi
rynek878

18.5. 1848 se sešel frankfurtský sněm, jeho úlohou bylo vytvoření ústavy sjednoceného Německa. Potlačení revoluce v Rakousku posílilo pozice pruského krále, který 9.11. přenesl pruský parlament z Berlína do Brandenburgu a 5.12. vydal oktrojovanou ústavu v Prusku (v podstatě platná do roku 1918), jež svěřila výkonnou moc do rukou krále. 27.3. 1849 přijal frankfurtský sněm ústavu, podle níž mělo být Německo federací států se společným říšským sněmem a dědičným císařem. Zvolen byl pruský král, ale odmítl přijmout hodnost. Ústava byla některými státy odmítnuta. V květnu 1849 vypukla v Sasku a Porýní povstání na podporu ústavy, ale byla potlačena. 18.6. 1849 byl zbytek frankfurtského sněmu rozehnán.

anonym

Nemám tušení.