Avatar uživatele
Registrovaný

Jak postupovat když firma odmítá zaplatit fakturu za programátorské služby?

Dobrý den,

chci se zeptat na Váš názor jak postupovat dále proti firmě, která si objednala programátorské služby od mé firmy, dodala zadání (email), proběhl odhad (časový a finanční) s tím, že další věci doladíme v průběhu. Jednalo se o web, kde firma nestíhala vývoj a tak si pronajala naše služby. Vývoj probíhal, zadání bylo nepřesně specifikované, což ale u většiny programátorských věcí je, a ladí se tyto věci za pochodu. Vývoj se lehce protáhl (mimo (zdůrazňuji) odhadovaný 21 dní) se vývoj protáhl na cca 60 dní, také díky tomu, že koncový zákazník dodával nové funkcionality a připomínky na ni (to co nebylo specifikováno přesně). Tato firma až do fakturace neměla žádnou tendenci při nespokojenosti a protahování říci "stop" dále vás nechceme, nevyhovujete. Po fakturaci, která díky novým věcem v zadání, měla být i vyšší než dohodnutá časová dotace a na ní hodinová dohodnutá cena, jsem firmě odpustil cca 20% ceny za případné kvalitavitní nedostatky, ale především kvůli obchodním vztahům a navíc jsme ještě udělali práci, která v zadání nebyla. Jednatel firmy po převzetí faktury říkal, že až web bude spuštěn(což byla kontrola a přesměrování z jejich strany), tak vyfakturujeme (zatím komunikace bez reklamace). Po cca 10 dnech napsal, že fakturu budeme krátit v tom stylu, že něco nebylo v pořádku. Uběhlo již přes měsíc, od jednatele nemám ani peníze, ani připomínky na reklamaci a výrazně odmítá zaplatit. Ani nemá tendenci na to, abychom reklamaci vyřešili, prostě jen nechce platit. Údajně proto, že mu zákazník nezaplatil, což bohužel není naše věc a ani o tom nebyla udělaná smlouva. Co vy na to? Jak s ním naložit?
Doplňuji:
Edit: Není tohle náhodou otázka obchodního zákoníku než občanského? Když je to mezi podnikateli a nejedná se o spotřebu (ale s webem se dále nakládá jako s obchodním artiklem)?

Děkuji za odpovědi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Poučení pro příště: než-li řešit plnění služeb objednávkou, je lepší s dodavatem uzavřít smlouvu s jedinou platbou, nebo rozložením plateb do tří částí (například cca 40% ceny po podpisu smlouvy, 30% ceny při předání do testovacího provozu, 30% po předání díla do ostrého provozu).

Předpokládám, že vícepráce byly před provedením oceněny, a obě strany s cenou písemně souhlasily.

V případě předání díla do ostrého provozu a zaslání faktury (samozřejmě se závazným datem splatnosti) měl objednatel tuto fakturu proplatit, nebo připomínkovat závady, popřípadě požádat o prodloužení splatnosti.

Pokud objednatel ani přes opětovné výzvy k proplacení faktury s Vámi nekomunikuje, je možné tuto sumu vymáhat přes advokátní kancelář, případně firmy zaměřující se na vymáhání pohledávek.
Základem je obrnit se trpělivostí při vleklém sporu, zajistit si kapitál na nákladné poplatky za advokáta, soudní poplatky atd., a doufat, že to pro Vás jednou dobře dopadne.
Žel zákony v tomto ohledu spíše nahrávají dlužníkům.
Doplňuji:
Počtení na dobrou noc:
Zákon č. č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník platný od 1.1.2014, část čtvrtá.
http://www.zakonyprolidi.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud nebudou chtít zaplatit, shromáždit celou dokumentaci a vymáhat soudně. Jiná možnost neni


Avatar uživatele
Bronzový

někdy je možnost sejít se osobně a promluvit o tom, podotknout že budeš muset aplikaci nebo jiné dílo tedy prodat někomu jinému a nebo dát volně k dispozici, také že budeš muset napsat na danou firmu recenze na internet abys varoval další lidi od podobné situace.


Avatar uživatele
Zlatý

Je to bohužel u nás standardní situace. Naletěli jste podvodníkovi, který zřejmě od počátku nechtěl zaplatit a využil nejasné smlouvy. Snažte se s ním dohodnout i na drastickém snížení ceny. Jakákoli částka bude pro vás výdělkem. Představa, že něco získáte soudem, je v ČR bohapustá teorie. Zaplatíte nehorázné částky za právní zastoupení, soudní poplatky a odborné posudky, spor se povleče roky a když konečně budete mít v ruce rozsudek s úctyhodnou částkou, tak jednatel nechá společnost zbankrotovat a začne pod novým jménem. Bude to ztráta zdraví, času a peněz. Příště začněte práci až po podepsání jednoznačné smlouvy a zaplacení zálohy.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

jáára

To je těžký. Nikomu se nechce platit...
ten web provozujete vy nebo zadavatel?
možná by stálo za úvahu si práci příště pojistit. nepředání zdrojových kódů, backdoor třeba...

to je pro právníka, ať to vymáhá

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 927
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.