Petr44

Existují ještě kombinované sporáky s 3f napájením?

Nemohu se za boha dohledat sporáku který by měl plynové plotýnky ale elektrickou troubu a zároveň napájení 400V. Pouze kombi s napájením 230V. Jde mi o to lépe využít hl. jistič, protože takhle nebudu moci zároveň péct a využívat třífázovou svátečku aniž bych riskoval, že hl. jistič 3×25A nebude padat. Tím padá varianta kombi s 230V troubou. Zároveň ale nechci kompletně elektrický sporák, kterých jsou na 400V samozřejmě mraky.. Takže pokud víte o kombi sporáku s plynovými plotýnkami a třífázovou elektrickou troubou, podělte se prosím se mnou. Děkuju.

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Nevím o tom, že by kombinovaný sporák s el.troubou byl někdy na 400 V.
El. trouba má většinou příkon 2000–2500W a obsahuje 2 tělesa (horní a spodní) s polovičním příkonem a jsou vždy (i u plně elektrických sporáků) zapojena pouze na jednu fázi, tedy 230V. Rozdělení napájení těch dvou těles, na rozdílné fáze, by teoreticky a technicky šlo, ovšem bylo by dosti složité.
Ale byla by určitá možnost, jak výpadku toho hlavního jističe, při použití té 3f. svá(t)řečky předejít. A to osazením, do přívodu k zásuvce (nebo okruhu zásuvek) té el.trouby, rozpínacího kontaktu t.zv. „přednostního relé“. To by se zapojilo proudově do shodné fáze pro el, troubu, ale na fázi do přívodu k zásuvce, na níž se připojuje ta 3f. svářečka. V případě použití svářečky a průchodu jejího proudu tímto relé (touto fází), by jeho kontakt odpojil, po nutnou dobu, přívod do té el.trouby. Toto vše by ovšem bylo nutné upravit a propojit v el. rozvaděči a měl by to provést odborník.

Petr44

Ještě dodatek, přípustná je i varianta, kdy na varné desce je kombinace plynových a elektrických plotýnek. Jeden takový jsem teď náhodou našel, ale není nerez, což mi trochu vadí.

Jiří Bohumil

I u těchto je el.trouba zapojena pouze na jednu fázi!

Petr44

Tak ještě dodatek. Stávající kombi sporák s troubou na 3f je Mora 2125. Počítám, že tak 30 let starý sluha :). Ani jsem si nikdy nevšiml že to typové číslo je i na čelní straně.

Hlada

Mora 2125 je na fázové napětí 230 V. Sporáky na sdružené napětí 400 V se neprodávají. Zpravidla je možné pomocí dodávaných propojek sporák připojit na 1, 2, někdy i 3 fáze.

Petr44

Dobře, ještě jednou se omlouvám a znovu upřesňuji, že nepožaduji, aby tělesa byla na 400V, ale abych mohl sporák napojit třífázovým přívodem. Zkrátka 3×230V.

Hlada

To se skutečně neprodává. Tělesa trouby mají tak malý příkon, že by to nedávalo smysl. Navíc u sporáků Mora se sérioparalelním zapojením dvou horních těles dosahuje různého příkonu.
Je ta svářečka opravdu třífázová? Trafosvářečky jsou zpravidla dvoufázové.

Petr44

Našel jsem tento. https://m.alza­.cz/amica-sep-18-zw-d5799498.htm, jenže není nerezový a je celkově takový no, řekl bych trochu zastaralý. Jinak k odpovědi výše, ano, asi se nevyhnu přednostnímu relé. Napájením 400V jsem samozřejmě myslel bez zásahu do zapojení těles, respektive jakémukoliv zásahu do „střev“. Jinak právě takový kombi sporák tu doma už desítky let slouží jenže prostě dosluhuje. Je to skutečně kombi sporák, s možností třífázového napájení a plynovou deskou. Výrobcem je Mora, typ přesně nevím a nechce se mi odsouvat pro přístup ke štítku.