zjentek

existuje antivir, kterej by se nahrál na usb flesh a odtamtud by případně hlásil, že se vám na flešku dostala havěť?

Doplňuji:
gecco: tak jo- píchneš svůj disk do infikovanýho pc a ten vir si hned přeleze do tvýho disku, pánč je tak navrženej- aby se prostřednictvím disků, jako máš ty, šířil. Jenže v momentě, kdy ti tam leze, tak ti ta fleška těžko sama zahlásí, že už do ní cosi leze a proto chceš na ní mít utilitku, prográmek, na kterej když na flešce naklikneš, tak se ti v něm zobrazí přímo nezvanej návštěvník, kterej tam od posledního připojení k libovolnýmu pc „přibyl“ . Já vím, je to hodně složitý. Ale vzpomínám, že roku 2008 jsem takovej software měl. Jmenovalo se to skoro podobně jako toto:
http://www.sta­huj.centrum.cz/u­tility_a_ostat­ni/antiviry/kom­pletni/usb-virus-cleaner/?xx%5Bid­%5D=1.
..jenže tohle

  1. zdaleka není ono
  2. je to hodně starý
  3. stažením si do pc stáhneš i hnusnýho TR/Agenta, což na stahuj.cz zřejmě nevěděj ;)

Nejlepší odpověď
gecco

Mno – zkus mi trošku popsat, co vlastně chceš…
Třeba – půjdeš po náměstí, potkáš nemytého se žloutenkou typu B a flashka ti v kapse začne ´řvát´??
;-DDD
___

  1. nepřipojená flashka je mrtvá – žádný program na ní neběží
  2. flashka po připojení je vydána počítači ´na milost´ – furt na ní žádný program neběží
  3. než spustíš antivir z flashky, může bý nakažená, smazaná…

___
Jako ochrana flashky může fungovat kryptování dat na ní (ale – aby šlo o opravdu účinnou ochranu, není to tak ´jednoduché´).
Jako lepší ochrana takových úložišť je

  1. nemít na nich důležitá (citlivá) data
  2. nestrkat je do ´každýho´ počítače

A vlastní počítač před havětí odkudkoli ochráníš jednak slušným antivirem a hlavně ´organizačně´ – nepřihlašovat se s právy admina, mít vypnuté ´automatické přehrávání´, atdatdatd…
😉

Další odpovědi
setapouch

Aby mohl program běžet, musí si ho počítač natáhnout do paměti. Z toho vyplývá, že když spustíš z flashky program na počítači A, natáhne se do paměti počítače A. Aby běžel i na počítači B, musíš připojit flashku na počítač B a pak program spustit. Ale před spuštěním už se může spustit jiná aplikace/malware. Nejde mít nepřipojenou flashku, na které by běžela aplikace.

Nainstaluj si antivir, nastav automatické aktualizace a kontrolu vyměnitelných zařízení a budeš mít od 99% havěti pokoj.

Mimochodem, antivir je jedna věc, ale ještě by to chtělo nastavit firewall, bez něj máš sice zabezpečená okna domu, ale dveře dokořán.

jpau

To co píšeš svědčí o naprostém nepochopení toho jak to funguje.

  1. Mám flashku, ta sama o sobě nic nedělá
  2. Připojím ji do počítače, sama o sobě nic nedělá
  3. Systém ji namountuje (připojí), což Windows dělá sám o sobě
  4. Pak se teprve může něco dít

Pokud jsi paranoidní a chceš to řešit, tak vypni (nevím z hlavy jak) automatické přehrátí flashky a než ji otevřeš, tak si z řádku prohlédni obsah autorun.inf, pokud tam existuje. No a když v něm nebude nic závadného, tak s největší pravdpodobností nic nehrozí.

Jako antivir po flashkách dřív lezl tuším avast.

Další (psycho) varianta je vytvořit si na té flashce počítač (vm) s nějakým diskem (třeba vdi) a přistupovat na data na té flashce krz virtuálku (flashka by tak byla jakoby počítač s jakoby diskem a teoreticky by ten balast měl zůstat ve virtuálce a nenakazit hosta, samozřejmě tě může nakazit direct host i když budeš bezpečně prohlížet přes vm apod…).

Jakékoli zabezpečení je na úkor komfortu, tzn. chceš-li zachovat běžný komfort jako má každý uživatel tak to neřeš, chceš-li dosáhnout maximálního zabezpečení tak to nepoužívej.

zjentek

jpau k první větě: ..no právě ;o

setapouch

Nebo se vykašli na Windows a přejdi na linux. Pro běžnou domácí práci je dostatečný, ovládání např. Ubuntu je hodně podobné Windows a havěti se bát téměř nemusíš i bez antiviru. Nejsem žádný linuxák, používám ho cca čtyři měsíce a to ještě jen na domácím počítači (internet, mail, filmy, drobné programování pro Windows v Mono Develop).

jpau

Vítej ve světě dosud neobjevených, záludých a zdánlivě neřešitelných problémů Kolego! 😁

setapouch

Mně se zdá, že dnešní Ubuntu je celkem použitelné. Před nějakými deseti lety jsem zkoušel RedHat 6, pak Mandrake 8, SuSE 7, gentoo a ještě později nějakou starší verzi Ubuntu. Všude byly problémy, že jsme po pár dnech odešle zpátky k Windows (Maca jsem se s vděčností zbavil po roce snažení a třech šedivých vlasech). Ale tato verze Ubuntu (14.04) už jde nainstalovat a domácky používat. Zatím mám jedinou potíž, nepřipojím mobil jako mass storage, ale ještě jsem neměl čas to řešit.