hubickova

Důchodové pilíře…

Manžel má 14 tisíc čistého,já 4 tisíce čistého,pracuji na půl úvazku.Ten půl úvazku budu mít ještě 4 roky,pak nastoupím na celý úvazek zhruba za 8000 čistého.Máme jedno dítě a letos nám oběma je 40 let.Vyplatí se nám nějaký důchodový pilíř a nebo vyplatí se nám vlastně vůbec něco??

Nejlepší odpověď
anonym

Státem vyplácený důchod se bude postupně snižovat. Je na každém občanovi, aby se sám staral o určitou část svého důchodového zabezpečení. Dnes vidíte situaci tak, že na nějaké spoření na důchod nemáte žádnou finanční rezervu. Jenže tu Vám má pomoci vytvořit (spořit) i zaměstnavatel. Nebudete-li spořit Vy, nepřidá Vám nic ani on.
Často jsem už u penzijního připojištění slýchala: Důchodu se nedočkám, nedožiju.
Je to hloupost. Léta ubíhají příliš rychle a najednou už nic vrátit a řešit zpětně nejde. Chce to spořit alespoň malou částku, ale spořit. Každá koruna se na důchodě bude hodit. Z malých příjmů bude totiž vypočítán malý důchod. Takže nezbývá, než se alespoň v rámci možností starat sám.
Stát se své odpovědnosti snaží zbavit a nikdo nikomu nic zadarmo nedá.

Další odpovědi
terry

V ČR nevidím jistotu, že někdo mé naspořené peníze nevytuneluje. Také záleží na úrocích a příspěvcích, aby byly úspory aspoň trochu nad % inflace. Jinak ztrácejí hodnotu.
Další názor je ten, že nevím, co bude za týden, natož za 10 (nebo 30 ) let a skutečnost, že z nějakého systému nelze vystoupit mě děsí. Bez nadsázky.
Podle mě je jistějšísi během těch let vytvořit další zdroj příjmu. Pasívního.

Sta67

Tzv. důchodové pilíře nabízejí zdánlivě výhodné podmínky. Ale jsou naprosto závislé na státu, a v případě problémů mají nulovou likviditu.

Stačí se podívat, jak dopadají tyto fondy v cizině, aby si člověk představil jak skončí jeho peníze: v Maďarsku byly fondy znárodněny, v Holandsku přinuceny vyměnit zlato za státní dluhopisy, na Kypru byly „zdaněny“.

Stačí inflace 10% (jako že taková nejspíš bude, i když se oficiálně bude říkat něco jiného), a člověk bude moci jen smutně pozorovat, jak úspory v druhém pilíři ztrácejí kupní sílu. A nebudou moci z něj vystoupit.

spynfo

nekdo si tady myli dalsi zpusob pasivniho prijmu, a d.sporeni. Procento odvodu z vyplaty je stejne, nelze ho teda zmensit a z nej si zalozit jiny pasivni prijem, nez duchod. Proste ty penize nemate jak „vytahnout“. U statu je jistota, ze vas obere. Tam neni o cem, kauzy jsou dostatecne zname, a kde jsou penize, tam se sejdou hyeny. Pak je to otazka zmen zakonu, jak ty penize vybrat zakonnym zpusobem. Takze – soukrome pojisteni je min rizikove, kdyz se podivate na zapad, ze to tam funguje, tak casem to snad zacne fungovat i u nas (nez my zestarneme), az pozaviraji ty nejvetsi hajzly, tak ti mensi se zacnou vic bat, a budou min riskovat.

Pájo

Dobře se radí, hůře se v tomto směru něco realizuje. Vím, že je to v dnešní době opravdu problém, ale nepřemýšleli jste společně s manželem spíše o možnosti, sehnat si lépe placenou práci? Nebo další přivýdělek? Možná Vám příjde, že má odpověď s Vaší otázkou nesouvisí… ale možná umíte ještě něco, za co by někdo jiný ochoten zaplatit a pro vás by to znamenalo další příjem…