Kepler

Dovedete si představit svět bez plastických hmot?

Není to ani 50 let, kdy WC prkýnka byla dřevěná, stejně tak držadla nářadí, skříňky televizorů, reprobeden, rádií atd., neexistovaly plastické obaly a balilo se do papíru, sklo místo PETek, oblečení a boty jen přírodních materiálů… Bylo by vůbec v dnešní době možné plasty zcela vyloučit? Co bude, až dojde ropa?

https://www.fre­epik.com/premi­um-photo/industrial-furnace-heat-exchanger-cracking-hydrocarbons-factory-sky-sunset-close-up-equipment-petrochemical-plant_6427556­.htm#page=1&qu­ery=oil%20refi­nery&position=17

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Přestavit ano, dokonce jsem jej takto ještě i zažil. Maximální UH tehdy byl snad jen bekelit. Tedy termoset. Ale termoplasty se tehdy pomalu vyvíjely a postupně rozmáhaly.
Ale současný životní styl a funkčnost veškerého průmyslu je již bez nich nemyslitelná. Omezení klasických dnešních plastů možná nějaké bude, ale jejich úplné vyloučení určitě ne. A vývoj asi bude směřovat spíše směrem k plastům lépe „odbouratelným“.

Další odpovědi
Drap

Dovwdu si to představit. Dokonce si tu dobu bez plastů pamatuji

da ny

Dnes už jen stěží (zdravotnictví, úklid, auta aj obory, přístroje, předměty).
Život, bez plastových obalů, snad ano. ;)

Kelt

Pokud vím, plasty jsou polymery nějakých uhlovodíků a organických látek je hodně. Uhlí, dřevo, rašelina, rostliny. Ale mělo by se něco dělat s recyklací plastů, protože všude jsou odpady a těžko se od rozkládá. Já vždy vynáším plnou tašku plastů – lahve, obaly od masa , sáčky a pod.

xiperio

Těžko představitelné ale asi to někdy nastane. No budou jiné materiály, sice možná dražší, nebo těžší. Třeba se to bude bud vyrábět z trusu zvířat včetně člověka nebo z jiného odpadu co se vyváží na skládky. My se toho ale nedožijeme. Mimochodem plast je dobrý vynález. Ale neuměli jsme s ním dále pracovat. Bohužel jsme se příliš pozdě uvědomili, že si s ním příroda bez naší pomoci neporadí. A teď už je pozdě. I když se budou vyspělé země snažit o reciklaci či ekologickou likvidaci, tak na druhém konci světa to budou do těch oceánů valit i nadále.

paul1

Těžko, ale v hodně případech asi dojde nutně k omezení jejich produkce.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

xiperio

Ale různé úchytky na šuplíky a plnící pera jsou už pěkně staré.

Kepler

Problém je v tom, že dnes je na světě 2× více lidí a podstatně méně lesů. Z uhlí a přírodních materiálů až na nepodstatné výjimky plasty jako PE, PP, PVC, PET atd, plasty nevyrobíš.

xiperio

Pro Drapa. Sice nevím kolik je Vám let, ale za Vašeho života už plasty byly. Sice ne v takové míře, ale byly.

Pepa25

Přesně tak, bakelit je vynález z r. 1907 …

Kepler

Bakelit není plast…

Pepa25

A co to je? (nejsem chemik, pro mě je plast syntetická organická sloučenina)