aliendrone

Dostali jste již pokutu za „neplatné doklady“ – ŘP?

Včera mě prasata osolila za 2000Kč > neplatný ŘP (propadlý). Mám plastovou kartičku (poslední typ ŘP), ale na rozdíl od občanky platí POUHÝCH 5let! Nechápu proč je doba platnosti plastové kartičky omezena na tak krátkou dobu – je to opravdu tím, aby se mohlo vyždímat víc na pokutách a správních poplatcích spojených s výměnou? Sakra – za bolševika ten růžový platil doživotně (pokud vím), jedině když z něj byl salát byly komplikace. U OP chápu 10tiletou platnost, kvůli fotce, ale proč u ŘP je 5 let? Nemají na úřadech nic lepšího na práci? Nepřijde vám 5tiletý termín platnosti jako pitomost, když tak jako tak jednou udělaný řidičák platí do konce života? (pokud nedojde k jeho odebrání) :(

Nejlepší odpověď
cukrar

Protože máte řidičák i skupiny „C“, ten je na 5 let, páč se mění i s dokladem o profesní způsobilosti.
Není nic jednodušího, nežli svoji hloupost svádět na druhé a ještě k tomu nadávat.
Pokud chcete řidičák na 10 let, zbavte se skupiny „C“ a vyšších, pak to bude OK.
Už to chápete? Proč je policie, která dělá správně nazývána prasata?

Další odpovědi
zjentek

Já bych udělal na řicičáky appku, něco jako bude teď nově na dálniční znánky! (;

Za 400 MEGA by mohla být taky pěkná, přehledná, funkční, praktická, barevná, s barevným mezinárodním call centrem, prostě taková fajná!

Kepler

No, teď jsou jiná pravidla, co už s tím? Pětiletá platnost ŘP byla zavedena asi kvůli různým magorům jako jsou vybržďovači apod. Na znovuzískání bych ještě zavedl psychotesty a testy silničních pravidel. Autobusáci to mít musí a přitom amatéří zabijí 100 x víc lidí za rok. Já získal řidičák v 18ti letech a o současných pravidlech nevím skoro nic, přesto jsem jezdil bezpečně. Magor může vědět všechno, ale pořád je to magor. Bylo to nevyhnutelné, dnes je hustota provozu několikanásobně vyšší, než před několika málo lety. Auto má dnes kdejaký blb. Utni to a Škodovka půjde ke dnu. To je asi ten pravý důvod.

Edison

Koleguni z práce takhle chytili… Byl hodnej. Dostala pálku že jela bez papírů… A to hned z jednoho základního důvodu: Policista MUSÍ neplatný doklad zadržet!! Mno… Víc jsem se ale nasmál kámošovi… poldovi… dopravákovi… když zjistil, že má propadlej ŘP… 😁

Bobek 2

Mně přišlo vtipné, že když jsem si žádal o vydání nového dokladu, ukázal jsem ještě platný starý doklad a bylo to OK. Jenže když jsem si nový doklad (šlo o cestovní pas) vyzvedával, tak starý doklad už byl nějaký den propadlý a tudíž úředně „neexistoval“ a tudíž jím nešlo doložit, že já jsem skutečně já. Přitom kdybych měl propadlé všechny doklady a nemohl bych z kapsy vytáhnout občanku nebo řidičák, tak by jim musel stačit rodný list bez fotky a s neomezenou platností a neměli by vůbec jak ověřit, že jsem jim ho přinesl opravdu já – leda snad středověkým způsobem – svědectvím několika počestných sousedů. Byrokratické myšlení je někdy komické.

Omezení platnosti těch všelijakých kartiček může být dáno jednak dočasně, předpokladem vývoje čipových a jiných technologií a standardů, a samozřejmě taky aby výrobci a „provozovatelé systémů“ měli kšeft. Tak jako výrobci techniky dodávají nejraději takovou, která se vám těsně po uplynutí záruční doby rozpadne.

Pokutu za neplatný doklad jsem nedostal. Ale kdysi jsem od VB (nebo to byla StB? – oni si to předávali z ruky do ruky) dostal pokutu 50 Kčs za asi půlcentimetrovou trhlinu na okraji poslední stránky občanky, u okraje obalu na občanku. Až po letech jsem se dozvěděl z retrofilmů, že natržení občanky bylo prý odvážným symbolem odporu proti režimu.

annas

alilendrone, musím říct, že se mně výraz „prasata“ nelíbí, nečetla jsem pozorně. Ach jo. ☹

aliendrone

annas>>> Pusinko medová, sladší nektaru olympského, klidně přiznejte, že jste se nechala OKLAMAT perfidním přívalem mnou užívaných nevhodných slovních spojení a vazeb. Venkoncem nejste ani první a doufám, že ani poslední oběť mé skrz naskrz prohnilé zábavy, tak typické pro všechny aliendrony a vezměte v potaz i to, že mne Váš omyl POTĚŠIL. Inu, na VŠEM se dá najít něco dobrého, když se chce!. ;) :)

aliendrone

Bobek 2>>> Zajímalo by mne, jak to děláš, že ti to přišlo vtipné, mně by z toho asi jeblo! :) Totiž jsem horký kandidát na to, abych v takové situaci to definitivně zaklapl a navzdory bohatým životním zkušenostem mne tyhle situace dokáží spolehlivě rozpálit do běla, že se někdy nedivím těm magorům, co přijdou na úřad s Kalašnikovem.

Každopádně mi mnozí předpovídají „definitivní tečku“ právě v souvislosti s interakcí s naším byrokratickým aparátem. :(

Bobek 2

Tak jebnout mi nemuselo, protože mám tři doklady totožnosti a když jeden selže, dají se použít další dva. Horší by bylo, kdybych se dostal do kafkovsky neřešitelné situace.

Vtipné mi taky přišlo, že pas i občanku vydává sice úplně stejný úřad, ale pro každý doklad má jinou kancelář v jiné budově, takže i když jsem obě žádosti dával ve stejný den, musel jsem každou podat jinde, musel jsem se dvakrát nechat vyfotit, dvakrát nechat otisk prstu, dvakrát načmárat podpisový vzor do dvou různých elektronických destiček… a pak si to zase na dvou různých místech ve dvou různých termínech vyzvedávat. Zákonodárce jim to zjednodušil, ale oni si to zjednodušit prostě nenechají.

aliendrone

Edison>>> Musí zadržet neplatný doklad? Tož mě ho ponechali, jenže jsem tak jako tak v háji, bo jsem zaplatil na místě, tudíž nemám odvolání a možnost do správního řízení. Stejně bych do něj nešel, na takové pitomosti nemám čas, ale je to zajímavé. Je to prostě ta BEZMOC cokoliv udělat na svoji obranu (vyjma použít argumenty 10mm AUTO či větší), co mě na tom tak vytáčí. :(

Edison

.50AE… 10 auto děsně kope. Osobně na tyhle věci ale preferuju knedlíkoidní .45 auto.

Edison

Čéče… celkem by mě zajímalo, co za paragraf máš na bloku. Osobně si myslím, že jízdu bez řidičáku.

Předložení neplatného jízdního dokladu: Zadržení neplatného dokladu, zákaz další jízdy a ve správním řízení hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun a zákaz činnosti od 1 do 2 let.

Poldi se v těhle banálních dobách neplatnosti v tom nechtěj vrtat, tak většinou napíšou právě jízdu bez dokladu a udělaj děsný bubububu…

aliendrone

Edison>>> No tak to už bohužel nezjistím, protože po „zmlácení volantu“ a poprskání budíků (nevyhnutelné u mne, když hlasitě řvu) jsem roztrhané bločky i papír vyhodil z okna. Naštěstí jsem byl tolik při smyslech, že z otevřeného. ;) :D :D

aliendrone

cukrar>>> Palec jen za snahu, jsi totiž úplně MIMO! To, že mám C je jedna věc a profesák s tím NEMÁ co dělat. Neživím se jako profík C řidič už předlouho, to zaprvé. Zadruhé – jakožto „amatér“ tedy NEMUSÍM mít profesák a stejně mohu řídit náklaďák – pro vlastní potřebu a tedy NENÍ nutné ho obnovovat z profesního hlediska. Ostatně i taxikář s B je v podstatě profík (který se živí řízením motorového vozidla) a nemusí si ŘP obnovovat po 5ti letech.

A prasata jsou to proto, že navalit 2klacky za takovou pitomost (kdyby do pětikila [„povinná služební aktivita“], tak neřeknu – a to mohli) podle mne o čemsi svědčí. Společenská nebezpečnost takového jednání je vskutku Usáma bin Dochy úplný hadr, zato ZLODĚJKU v krámě chycenou při činu pustí za tisícovku – tomu říkám panečku „vytříbený smysl pro zákon a pořádek“. :(

Ostatně je to STEJNÉ, jako situace, kdy zapomeneš ŘP nebo malý techničák (a máš platný, jen ho nemáš s sebou). I za normálních okolností to degeši prověřují (5–10 minut) komunikací se serverem, který jim laskavě sdělí, že to, na co čumí (doklady) je platné a v pořádku (i když je to na nich napsané) – jinak to prostě NEDĚLAJÍ. ÚPLNĚ STEJNĚ to zjistí (a postupují), i když doklad nemám s sebou – ale tentokrát je to již s „bonusem“ až 2000Kč. (a rovnou ti sděluji, že za to i ty 2klacky jsem už obdržel, na druhou stranu jiní tohle „nacenili“ za 300, což beru) Tak PROTO PRASATA,víš? :(

cukrar

aliendrone,
Váč hněv a zloba Vám brání číst odpovědi. Páč nejsem mimo.
Protože máte řidičák i skupiny „C“, ten je na 5 let,***to je fakt.
Když se vzdáte skupiny „C“, tak budete mít řidičák na 10 let.
***To je taky fakt.
Pokud Vám to udělá radost, klidně nadávejte na všechny a na všechno.

O (ne)potřebě profesáku mne nemusíte poučovat, páč to vyučuji ostatní.
Přeji Vám rok bez pokut.

aliendrone

ANO, to souhlasí – 5 let pro C a vyšší. Otázka je v té povinné lhůtě 5let, když profesák s tím NEMÁ co dělat, jak CHYBNĚ píšete ve své odpovědi. Na mě se profesní způsobilost NEVZTAHUJE, přestože jsem držitelem skupiny C/E, alespoň to tvrdí ministertvo. https://www.mdcr­.cz/Zivotni-situace/Profesni-zpusobilost-ridice/Profesni-zpusobilost-ridice?returl=/Zi­votni-situace/Profesni-zpusobilost-ridice , PŘESTO musím měnit doklad. A ten měnit MUSÍM bez ohledu na fakt, že na profesáku již nebazíruji, protože se jako řidič neživím. Tudíž měním co 5 let řidičák JEN PROTO, že si to nějaký idiot vymyslel (popřípadě chce potrestat řidiče vyšších řidičských skupin), JINÝ důvod NENÍ!

A nadávat BUDU, protože to za bolševika šlo BEZ dementních výměn dokladů (je fuk jestli 5 nebo 10 let jako dnes), „profesní způsobilost“ řešilo POVINNÉ školení řidičů zakončené testem (a bez něj se NEDALO jezdit, bez splněné „fajfky“ vás nikdo za volant nepustil a to ani jako „soukromníka- nájemce“ v poslední etapě socíku), dnes MUSÍ navíc člověk oproti dřívějšku vyhodit desetitisíce za profesák a jeho vystavení, jinak je to ve všem stejné.

Takže ZNOVU – PROČ musím být šikanován/zne­výhodněn tím, že MUSÍM měnit po 5 letech místo po deseti (když z profesního hlediska NENÍ důvod – to řeší profesák) a vůbec PROČ musím měnit řidičák?

Díky za přání, v mém případě scifi „Praha a parkování“. (a to mám ZAPLACENOU celopražskou zónovku) :)

cukrar

Je mi Vás líto, jaký smutný život žijete.
84% řidičů s „C“ potřebuje výměnu po 5 letech. páč tak je stanoven zákon.
Pokud se Vám líbí komunistické zřízení, musíte se více snažit a přesvědčit většinu. Pak se budem mít skvěle, jako v jiných komunistických státech.

aliendrone

cukrar>>> Nojo, z poukázání na něco, co bylo za totáče LEPŠÍ vyvodit fakt, že se „mi líbí komunistické zřízení“ je typické pro dnešní havloidně pravdoláskařké charaktery, kteří si ovšem TEHDY nezřídka s neuvěřitelnou vervou na 1.máje vyšlehávali očíčka mávatky pod tribunou se soudruhy. ;) :D

Ano, zákon to tak vyžaduje – výměna po 5letech. Ale PROČ? Důvod takové zbytečnosti? Až bude zákon vyžadovat uříznout si nohu, také se nebudete pídit po tom PROČ, k čemu je to dobré? Nebo to je jen proto, že „vrchnost nařídila“ a je třeba poslušně srazit kufry a neptat se? (a ti, kteří se odváží proti demenci remcat okamžitě označit za „nepřítele“, „rozvraceče nejpokrokovějšího, nejdemokratič­tějšího a nejlepšího zřízení“?

Cituji: „Není nic jednodušího, nežli svoji hloupost svádět na druhé a ještě k tomu nadávat.“

Já uznám svoji nevědomost či přímo hloupost, POKUD mi VYSVĚTLÍTE DŮVOD. Argument „protože to tak je/to stanoví zákon“ bez odůvodnění naopak přijde VELICE hloupý mně.

Není reálná nutnost, dokonce ani potřeba měnit ŘP po 5ti letech (to s profesákem jsme si snad už ujasnili), PŘESTO to je zákonem nařízeno a Vám tato obtěžující a zatěžující ZBYTEČNOST přijde normální? A za hloupého označíte toho, kdo se tomu diví? Tak to na oplátku mně zase přijde líto Vás! ;) :D :D

Edison

Za to ale ti poldi nemůžou…

aliendrone

Edison>>> To máš pravdu, benga za zákony nemůžou, ty jsou v gesci jiných prasátek. Ovšem pokud by to brali normálně, tak za takovou nepodstatnou blbinu udělit MAXIMUM (2000Kč) mi přijde zkrátka prasoidní, obzvláště v kontextu toho, že zlodějce chycené při činu nadělí tisícovku (jak píši jinde).

Bral bych rozumný přístup – je to zcela bezvýznamná prkotina, zákony jsou idiotské a jsme lidi, ale když už jsme tě lapli, tak tumáš za 200–500, co naděláš, musíme vykazovat služební aktivitu. Nacenit takovou blbinu ovšem na maximum je podle mne lidská prasárna, kterou provádí PRASATA! :(

Edison

Kdyby to brali NORMÁLNĚ, byl bys nejméně o 20 ticek lehčí, domu bys šel pěšky a a na papíry by sis počkal rok. Mohl bys po půlce požádat o prominutí. To proto, že normálně by dodrželi zákony doslovně. Buď rád, že to vzali nenormálně a řidičák jsi pro jistotu „zapoměl doma“.

aliendrone

Edison>>> Už ZASE máš svůj den? ZASE vymýšlíš bejkárny a paragrafy nečteš pozorně? Už jsem ti psal, že jsem dostal maximum 2000Kč a ty POŘÁD meleš něco o 20ti tisících, chjo, mám to napsat morseovkou? Já mám PLATNÝ ŘP, žádný padělek nebo jeho úpravu, chápeš? Jen doklad mám propadlý (kartičku), no! Chjo… :( :( :(

https://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/69544-kdyz-konci-platnost-ridicskeho-prukazu/

https://www.12bo­du.cz/bodovany-prestupek-125c-1k.html

Edison

Platnost řidičského PRŮKAZU zaniká uplynutím doby platnosti. Takže nemáš platný řidičský průkaz. Máš jen platné řidičské OPRÁVNĚNÍ. To jsou dvě různé věci.

Dochy

V těch odkazech cos poslal je pokuta OD 2000, takže 2000 nejsou maximum, ale minimum. Pokud je ŘP propadlý, není platný. Platné je stále tvé řidičské oprávnění, ale ne řidičský průkaz.

Podle
http://www.bo­dovysystem.cz/ad­min/files/1.-Prestupky-a-body-2017-10-04.pdf
a
https://www.12bo­du.cz/bodove-prestupky.php
„předložil neplatný doklad“ – do 5000 na místě nebo do 10000 ve spr. řízení.

Pokud bys řídil bez řidičského oprávnění bylo by to tuším 25000–50000 ve spr. řízení (a zákaz činnosti)

aliendrone

Dochy>>> :D :D :D
Co to hulíš za matroš?

  1. Myslel jsem, že si to rozluštíš sám, domnívám se že na to máš, ale známe to, každý máme nějaký den blbec. Takže:
  1. k odkazu zde: https://www.12bo­du.cz/bodovany-prestupek-125c-1k.html se SPRÁVNĚ píše DO 2000
  2. k odkazu zde: https://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/69544-kdyz-konci-platnost-ridicskeho-prukazu/ je ŠPATNĚ napsáno OD, má býti DO, celkem běžná chyba prohození písmen, tohle tě také MOHLO trknout, když vzápětí se píše, že ve správku je maximum 2500Kč. Styď se!! ;) :D :D

Jinak bys to mohl vyhledat i v tebou odkazované tabulce > § 125c/1k

Dále – zmatek kolem termínu „neplatný doklad“ (za který mohou mediální stehna) ti milostivě odpuštím. Já mám PLATNÝ doklad ve smyslu zákona (skutečně jsem udělal řidičák, opravdu mi ho vystavili úředníci, věř nevěř, nekoupil jsem ho v tržnici ani na koleně nevytiskl) Jenom už je prošlý. Proto jsem se také dopustil přestupku § 125c/1k („Jiné porušení povinnosti“) a nikoliv dle § 34e/3d, jak se MYLNĚ domníváš.

Takže závěr > 2000 jsou MAXIMUM, nikoliv minimum, jak si zločinně myslíš. ;) :D :D

BTW – Jen malá ukázka, že i MLUVČÍ MDČR je mediální stehno (nebo jeho výrok zkreslil novinář) a používá termín „neplatný“, ale ty snad do médií neděláš a živíš se mozkem, ne?

„Nemáte platný řidičák? Pokuta až dva a půl tisíce korun.
Pokud řidiči nepožádají o nový doklad včas a budou řídit i po uplynutí jeho platnosti, riskují pokutu za řízení bez platného řidičského průkazu,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Za tento přestupek hrozí na místě pokuta až do výše dvou tisíc korun, ve správním řízení ještě o pět set korun vyšší.“
Odkaz na citaci: https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/ridicaky-prosle-vymena-200-tisic-pokuta.A171103_171­959_domaci_he­ll

Tak co ty na to? ;) :D :D

Dochy

OK, stydím se OD až DO… 😉
(ale to jsem si kontroloval jestli v obou dokumentech je to samé nebo je v jednom překlep… brzká ranní hodina se podepsala na mém soustřední, vím že jeden z těch dokumentů jsem omylem otevřel dvakrát, později otevřel i ten druhý, tak je možné že pro kontrolu jsem použil omylem záložku s identickým obsahem)…

Pořád je otázka co z toho přesně platí a zda se na Tebe vztahuje: řídí bez platného dokladu, nebo předloží ke kontrole neplatný doklad…

Dochy

(škoda že nemáš ten lístek…)

Edison

Čéče… já ti nevim… Asi to klidně mohli bez diskuse dát do toho správka. Ať tě osolí někdo jinej. Taky bys je nazval „prasaty“?? Myslím, že jsi z toho vyklouzl hoooodně lacino.

Kepler

Jo, a platnost ŘP jsem si hlídal, takovou pokutu jsem neplatil, ale stejně je to buzerace.

aliendrone

Kepler>>> Asi jsem to nenapsal ve vzteku dost srozumitelně – oprávnění mám platné také od 18ti, jen DOKLAD (kartička) má pětiletou platnost – tedy KRATŠÍ i než občanka. Nebudu dělat žádné zkoušky/testy aj., prostě JEN VYMĚNÍM kartičku za novou. Sichr ještě budou chtít správní poplatek, odhadem půl dne v hajzlu – TOHLE je přesně to, co na tomto prasoidním systému nejvíc nesnáším. :(

Moc rád bych věděl PROČ to tak je.

quizzi

V tomto případě je výměna bez poplatku.

aliendrone

quizzi>>> Mně spíš vadí ta nutnost někam valit a stát frontu, to kilo nebo 2 za případný správní poplatek by mne objektivně až tak nezvedalo ze židle (principiálně ovšem ANO). I tak díky za info. :)

zjentek

A nebude to věkem? (;

aliendrone

zjentek>>> To nwm, snad ne, jsem mladší než ten astronom, co se inspiruje souhvězdím Hadonoše.

Každopádně jsem právě našel „důvod“ – protože mám C/E. :(
Ti s nižšími skupinami než C to mají na 10let. Ale ani tak to nechápu – copak tohle neřeší profesák? A protože se tím nežívím (jako řidič), tak na mě platí výjímka, že řídit C můžu vozidla pro vlastní potřebu i BEZ profesáku, takže co? :(

led

ach vy mimozemšťania neznalí byrokracie…
Tou 5-ročnou pravidelnou výmenou oprávnení C/E riadiť vzducholode a kozmické koráby si len preverujú, či ešte žijete na našej drahej Zemi. Ako inak by vás donútili úradníci z vašej rodnej planéty, aby ste sa im podávali hlásenia a stave života na Zemi..

aliendrone

led>>> Och, Vy půvabné poupátko nevinnosti, chtěl bych Vás vidět v téže situaci. ;) Co myslíte, spatřil bych na Vaší tváři líbezný úsměv plný pochopení pro jednání těch degešů NEBO bych viděl něco jako „Úvodní dějství k Armageddonu“? ;) :D :D

led

Usmev by bol, pretože úsmev skôr presvedčí, než hromy/blesky. Len pozor, ten úsmev nesmie byť jasavo víťazný, milenecký, ale so štipkou previnilosti „ja viem, máte to ťažké, ale to už je rok 2020? A ja sa cítim, akoby bol ešte 2019…“

cukrar

Jak si představujete třídění u skupin na „C“ pro ty co potřebují profesák a ty co nepotřebují?
To nelze členit, proto je skupina „C“ na 5 let.

aliendrone

cukrar>>> Tak jak je to definováno. Profesní list NEMUSÍ mít mimo jiné ti, kteří se řízením motorového vozidla neživí, přesto ho mohou řídit pro vlastní potřebu. Tedy já např. před lety jsem jeden čas jezdil s kamionem, dnes už je to pradávná minulost, stejně mám platný ŘP skupiny C/E a platný profesní list nemám.
Pokud bych chtěl řídit PROFESNĚ náklaďák, MUSEL bych si profesní list obnovit, což NEMÁM v úmyslu. Každopádně viz „Podmínka profesní způsobilosti se nevztahuje na řidiče:
…vozidel používaných při přepravě věcí, které řidič využije při výkonu své závislé práce nebo podnikání, pokud řízení není hlavním předmětem výkonu závislé práce nebo podnikání řidiče,
vozidel používaných pro vlastní potřeby…“ https://www.mdcr­.cz/Zivotni-situace/Profesni-zpusobilost-ridice/Profesni-zpusobilost-ridice

Bobek 2

To je blbost. Já už mám skupinu C asi 25 let a pořád mi platí. Jen jsem si k ní nikdy nedodělal profesák, takže mě dneska ta skupina C sama o sobě nejspíš vůbec k ničemu neopravňuje. Ale teď by mi stačilo si dodělat jen ten profesák, a na skupinu C už bych znovu kurs ani zkoušky dělat nemusel.

A krom toho, doba platnosti řidičského průkazu nemá nic společného s dobou platnosti řidičského oprávnění. To je stejné jako u pražské Lítačky, kde doba platnosti karty nemá naprosto žádnou souvislost s dobou platnosti kuponů, které jsou na ni vázané (dříve přímo nahrané).

Dochy

Něco mi ušlo? Ono je C opravdu na 5 let? Nebo je to na ten profesní p. nějak vázané? Jako že by člověk opravdu o to C z nějakého důvodu přišel???

aliendrone

Dochy>>> Bobek 2 to píše dobře, takhle to chápu i já. Jestli máš C, tak máš smůlu a dobře se podívej na datum platnosti, ať nedopadneš jako já. Profesák s tím nemá co dělat, C ti platí tak jako tak, jen se řízením motorových vozidel skupiny C bez něj nemůžeš živit. Ovšem odvézt vlastním náklaďákem třeba bordel z vyklizeného sklepa můžeš i bez profesního listu viz vyjímky v odkazu ve výše psané diskuzi.

Dochy

Nemám C.
Pochopil jsem dobře, že prof. průk. potřebuji pokud budu řidičem z povolání, ale pokud budu např. topenářem, tak si trubky a nářadí mohu dovézt náklaďákem i bez P.P. pokud mám C?

Bobek 2

To bylo zezačátku, když profesáky zavedli, že byly jen pro profesionální řidiče. Pak to ale rozšířili, takže dnes potřebuješ profesák i na řízení svého vlastního soukromého náklaďáku, kterým jezdíš ve volném čase na chatu. Prostě řidičák skupiny C nebo D bez profesáku neopravňuje téměř k ničemu.

cukrar

Bobku, mýlíte se, tak to opravdu není.
Spíše si to pletete se zdravotní prohlídkou, tam musí mít každý řidič, který používá skupinu „C“.
Profesák jen ten co ho potřebuje k výkonu povolání, nikoliv každý, kdo jezdí na „C“

aliendrone

Bobek 2>>> Nevím jak to myslíš „ze začátku“, profesáky jsou tu už drahně let (a před tím „povinné školení řidičů“, jak se to jmenovalo za bolševika). Každopádně se tu někdo plete, buď ty nebo Ministerstvo dopravy ČR, které to má na stránkách (stáří trochu přes rok) https://www.mdcr­.cz/Zivotni-situace/Profesni-zpusobilost-ridice/Profesni-zpusobilost-ridice?returl=/Zi­votni-situace/Profesni-zpusobilost-ridice viz bod 4 před a předpředposlední body, na koho se nevztahuje profesní způsobilost. A do do toho přesně zapadám.