Avatar uživatele
kalovka

Dokazali byste sestavit jednu větu se všema slovnima druhama ?

Potřebu ji pomoct s jednou touhle větou

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? kapka, Andre5000 před 3879 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Neuvedla jste, s kterou větou chcete pomoct. Měla jste ji napsat, dala se upřesnit či doplnit. Je to náročnější dotaz, proto výjimečně poradím.

Ba, několik suchých čtyřlístků schovávám dodnes nejen pro sebe, asi.

Ó, kéž na mě často vzpomínají nejen dva sympatičtí spolužáci!
Doplňuji:

Nelze vytvořit větu se spojkou bez opakování slovního druhu. Jedině v tom případě, když na větu „navazuje“ tzv. elipsa – vypuštění snadno doplnitelné věty (výpustka).
Pozná se z kontextu. Nebo elipsovitou větu naznačit – různými zájmeny apod. – např. kterýkoliv, kohokoliv..

Neuvědomila jsem si, že tato varianta není běžný způsob, takže by mohla vznikout nesrovnalost. Jenže mluvnice uvádí tolik možností, které se zdánlivě vymykají běžným pravidlům.

1. Ba, několik suchých čtyřlístků schovávám dodnes nejen pro sebe, asi.
…asi nejen pro sebe, ale i … I když v první větě „nejen“ plní zástupnou funkci. Asi je část další elipsovité věty ..

2. Ó, kéž na mě často vzpomínají nejen dva sympatičtí spolužáci! … nýbrž i .. kontext dle doplnění.

Nejen oči její se zdály živým plamenem být. Nejen oči její ( elipsa – i ona sama) se zdály …

Jinak diskuze ..

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?fcoop Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

pokud se mohou opakovat…

A jéje, těch šest zdejších černých příživníků a nemakačenků včera prý zase dostalo od státu sociální dávky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek