joeyk

dohoda o provedene praci – podvod?

Od Pondeli nastupuji na Dohodu o provedene praci na 25h/mesic za 4000kc. Zrejme prvni mesic to tak delaji s kazdym. Ale s tim ze tam budu celej mesic a pak mi na ucet posle zbytek do 15 hrubeho. Muze to tak zamesnavatel udelat? A jeste se pracuje i o statnim svatku – to se me jako statni svatek netyka? A navic nejsou zadne prispevky na jidlo ani na penzijko a neproplaci ani prescasy a jak sem slysel, tak se nekdy chodi do prace o vikendu a to prej asi neni proplacene nebo co, je to tak mozny? A kdo bude platit zdravotni a socialni? to jako bude platit urad? diky
Doplňuji:
DPP chapu jiz ale to ze mi posle zbytek penez jen tak na ucet? prej do 15 hrubeho mi to pak posle a je to jen aby ten mesic usetril nebo co

Nejlepší odpověď
Ella

Ravenne: 150 hodin týdně asi těžko… to jste si popletla, je to 150 hodin ročně.

Další odpovědi
Ravenne

Z dohody o provedení práce se neplatí sociální ani zdravotní pojištění, pouze daň z příjmů, zřejmě proto to tak zaměstnanec dělá – kdyby uzavřel dohodu o pracovní činnosti nebo klasickou pracovní smlouvu, musel by zdravotní a sociální pojištění platit (a odvádět ho z příjmu zaměstnance). Jinak dohoda o provedení práce se sepisuje na jednorázové činnosti s tím, že v jednom roce v jejím rámci může být odpracováno maximálně 150 hodin týdně.
Uzavřená smlouva se musí plnit, takže pokud zaměstnavatel takto obchází placení pojištění, tak to rozhodně v rámci práva není.

anonym

Ad Tom, já tomu rozumím, jde o klasický fígl okrádající zaměstnance i stát. Papírově má DPP rozpočteno měsíčně tak, aby letošních povolených 150 h/ročně vyšlo do konce roku. Od r. 2012 má být limit zvýšen na 300 hod./rok. Formálně je HZS (hodinová zúčtovací sazba) tak vykazována na tržních 160Kč/hod., ale de facto chodí do práce celý měsíc za bokem dohodnutých 15000 brutto.
Znamená to, že reálná hodinovka měsíčně vychází na cca 83 Kč/hod. A rozdíl na pásce (4000Kč před zdaněním) do na černo domluvený doplatek 11 tisíc – daň z příjmu, mu zašlou bez dokladu na účet.
Pozor má závažná úskalí. Sice obě strany ušetří na daních, jenže pokud vám firma nezašle doplatek, je to nevymahatelné (naopak pokutovatelné). Vědomě jste se podílel na daňovém úniku, což je z pohledu státu horší přečin než nějaká prostá krádež.
A ještě jeden aspekt- veškerý skutečně odpracovaný čas nad oněch 25 hod. se vám nezapočítává ani na důchod ani nemocenskou apod. Dokonce i případná podpora na ÚP by vycházela z papírově doložitelného příjmu.
Na druhé straně, kdyby šlo do tuhého, mohl byste si za 3 dny odpracovat celý měsíc (25 hod.) a odmítnout další hodiny na černo.
Doplňuji:
Pokud jste už DPP podepsal, muselo vám být jasné, že jde o černotu, když máte na smlouvě 4tis. a mimo slíbeno celkem 15tis.Kč.
Kdyby to prasklo, jediná vaše šance je použít argument z OZ o podepsání v tísni, zjevně nevýhodném postavení a možná bych poukázal i na aspekt vydírání.

tom004

Nejlepší bude,když si to v odkazech pořádně přečteš.V dotazu to máš dost pomíchané.Začni třetím odkazem.

http://www.jak­podnikat.cz/do­hoda-provedeni-prace.php

http://www.prav­nik.cz/a/86/do­hoda-o-provedeni-prace-aktualizovano.html

http://www.ct24­.cz/ekonomika/po­radna/96403-nastrahy-a-vyhody-dohody-o-provedeni-prace/
Doplňuji:
Nechápu,o jaký zbytek se jedná.Takže,od­pracuješ měsíc,a výplata bude ve sjednaném termínu,násle­dující měsíc.

Drap

Bohužel, takovéto praktiky nejsou ničím vyjímečným. Pokud se chcete chovat právně a ctít zákon, neberte takové nabídky a běžte hledat jinou práci, kterou ale zase ztěží najdete. Můžete si ale vybrat.