ppajjass

Když urcim jestli je to souvětí podradne nebo souradne tak se určujei jestli je jednoduché nebo slozite?

Dobrý večer já myslím když urcim jestli je to souvětí podradne nebo souradne tak se určujei jestli je jednoduchénebosloz
Doplňuji:
Ok jediný kdo umí rozumně odpovědět je annas!

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je sice nepřesně formulovaná. Ale pokusím se vysvětlit.

A. Souvětí podřadné
1.Jedna větu hlavní a jednu větu vedlejší – souvětí jednoduché, podřadné.
Znám hodně lidí, kteří sbírají poštovní známky

  1. VH, kteří 2. VV
  2. Jedna věta hlavní a dvě věty vedlejší – souvětí složité podřadné

Když se dozvěděl, že kamaráda obelstila v zoo opice, rozesmál se
1.VV, že 2.VV, 3.VH

B. Souvětí souřadné obsahuje 2 věty hlavní = jednoduché.
1.Setmělo se a zvedl se velký vítr – souvětí souřadné jednoduché

  1. VH + 2. VH
  2. Souvětí obsahuje 2 věty hlavní a 2 vedlejš = složité

. Protože je hezky, nepůjdeme do kina, ale raději zajdeme do parku, abychom si užili čerstvého vzduchu – souvětí souřadné složité
1.VV, 2.VH, ale 3.VH, 4.VV

Další příklady – zkuste určit sám – dopište do diskuse.

Ještě večer jí zatelefonoval domů a omluvil se jí, , ale její
hněv se mu nepodařilo zmírnit, a proto dlouho do noci nemohl
usnout obavami.
1.VH a 2.VH, ale 3.VH, a proto 4.VH – složité souvětí souřadné – více vět než 2

Jelikož pršelo, zůstal jsem doma, abych nezmokl, protože jsem ztratil deštník.
1.VV, 2.VH, 3.VH, 4.VH – složité souvětí podřadné

Mohou být však souvětí mnohem složitější atd.
Doplňuji:
Přepsala jsem se u VH a VV.
Jelikož pršelo, zůstal jsem doma, abych nezmokl, protože jsem ztratil deštník.
1.VV, 2.VH, 3.VV, 4.VV – složité souvětí podřadné
více diskuse

Další odpovědi
setapouch

To je dobře, že myslíš, když určuješ souvětí. Já zase myslím, když pokládám otázky. Teda, někdy.
Doplňuji:
Zkus si přečíst, co jsi napsal.