svobodka

Dobrý den,prosím o přeložení lékařské zprávy do laické řeči:ostrůvek kompakty v hlavičce středního a distálního článku

Dobrý den, prosím o přeložení lékařské zprávy do laické řeči: ostrůvek kompakty v hlavičce středního a distálního článku 5. prstu

Nejlepší odpověď
Pájo

Znamená to, že máte v hlavičce středního a distálního článku 5. prstu (distální = obecně vzdálenější od středu těla) článku 5. prstu
http://www.wi­kiskripta.eu/i­mages/2/2c/Ru­ka.jpg (střed. a distal. články)
http://www.la­tinsky.estran­ky.cz/fotoalbum/kos­terni-soustava/kosterni-soustava/horni-hlavice-kosti-stehenni.jpg.html (hlavice kosti je zvětšenou obdobou hlavičky u článků prstů)

okrsek kompaktní (hutné) kosti, která je běžně „jinde“. Vy máte tento okrsek v oblasti, která je obvykle tvořena pouze kostí houbovitou (spongiózní).

Vnitřní stavba kosti

kost hutná (kompaktní)
 – tvoří střední část kosti
 – tvoří povrchovou vrstvu kostí plochých a krátkých

kost houbovitá (spongiózní)
 – tvoří vnitřek kostí plochých a krátkých
 – vyplňuje hlavice dlouhých kostí (tvoří trámčinu), v nich je upravena do kostních trámců, trámce se vzájemně kříží ⇒ tvoří prostorovou síť. Trámce jsou uspořádány tak, aby odpovídaly tlakům, které na ně působí