Anonym*

Pomohli byste mi prosím se dvěma otázkami ohledně odvolacích údajů?

Dobrý den. Pomohli byste mi prosím s dvěma otázkami ohledně odvolacích údajů?

  1. Kam se píše sídlo firmy u odvolacích údajů, ale do sloupcového? Můžu to napsat takto? Datum: 2016–08–23 v Brně
  2. Když nemám na osobu, která to vyřizuje, mobil, můžu tento řádek úplně vynechat? Takže například Tel.: 273 917 261

E-mail.: novotnyjiri@email.cz
Díky předem za radu.
Odpovědět

--
Vyhledejte sil svou původní otázku a přečtěte si pozorně všechny odkazy, vzory dopisů i ČSN.

Nejlepší odpověď
annas

Opět se ptáte na školní úkol. U vaší předchozí otázky na písemnosti jsem vložila odkazy, vzory dopisu, ČSN pro úpravu písemností, tudíž se znova podívejte a projděte si znova informace.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-to-jsou-nalezitosti-obchodni-korespondence

Z dotazu nevyplývá. zda píšete dopis na předtisk, kde je uvedené místo a další informace – odvolací údaje. Není jasné, zda odpovídáte na dopis, nebo píšete jako první.¨

1. Jde o místo odeslání, nikoliv sídlo firmy.
Předtisk Místo odeslání, často je uvedené přímo v předtisku.
Brno 20. září 2020

Pokud nepíšete úřední dopis – pak Brno 22. září 2020

2. Nevím sice, kam chcete číslo mobilu psát, ale když je neznáte, proč byste je psal
Pokud chcete vědět něco konkrétního,. je třeba vidět, jak vypadá předtisk, nebo na co dopis píšete.

Zkuste se orientovat podle vloženého vzorů dopisů, kde vidíte úpravu.

Jak má být dopis upravený, jedna věc, jak jej píšete vy, těžko se vysvětluje, když předtisk či napsané nevidím. Nemusí totiž odpovídat uvedené ČSN.

Zkuste přemýšlet sám, učitel vám snad dal nějaké příklady a řekl víc.

Další odpovědi
Hlada

Úprava písemností je doporučená normou ČSN 01 6910.
V příloze D je vzor dopisu fyzické osoby právnické osobě.

ivzez

V českém dopise českému firmě (podnikateli, úřadu apod.) byste datum měla psát česky, nikoliv anglicky.
tedy
V Brně 23. srpna 2016 (případně můžete použít římskou osmičku.

Poznámka:
Římská číslice pro měsíc usnadňuje orientaci v tom, co je den a co měsíc > pro den se římské číslice nepoužívají.
(Je to právě proto, že řada lidí přejímá psaní data z angličtiny > pro snazší odlišení, co je co (např. z „01–02“ nemusí
být zřejmé, jestli byl dopis napsán 1. února nebo 2. ledna).