wertygo

Dobry den,chci se zeptat kdo ma zkusenosti s trhanim krcnich mandli: Kdo ma informace o tom jak dlouho trva lecba atd..

Nejlepší odpověď
Pájo

Odstranění krčních mandlí absolvovala moje žena. Měla je zvětšené a opakovně zanícené, což jí (paradoxně) zatěžovalo imunitní systém… v takových případech už mandle netvoří první ochrannou linii imunitního systému, ale hrozí, že se z nich do krevního oběhu dostanou pomnožené bakterie a způsobí záněty i jinde – záněty ledvin, srdce či kloubů.
Zákrok samotný se provádí v 99% případů v celkové anestezii, aby mohly být zajištěny dýchací cesty proti zatékání krve, zaručen klid pacienta, více času na výkon, využití laseru a probuzení pacienta až po dokonalém zastavení krvácení…protože se rána na sliznici nedá zašít, zástava kvácení se řeší právě laserem, kterým se sliznice zataví a pak dál nekrvácí…to způsobuje tu pachuť.
Zákrok trvá velice krátce… jsou to desítky minut… po procitnutí z narkózy to příjde k sobě a přechodně dost bolí, ale tiší se kapačkou analgetik (kanyla na hřbetu ruky). Pokud má pacient tendenci po celkové anestezii zvracet, přidávají se i nitrožilní antiemetika. Po zákroku toho člověk moc nenamluví a je lepší, když spí co nejvíce… krk je dobré hodně chladit (gelové polštářky – aspoň dva a vyměňovat), později pít heřmánkový nebo jiný bylinkový čaj, širokým brčkem srkat přesnídávky, polévky atd.. V nemocnici byla asi 4–5 dní (byly svátky, takže nevím, jestli je to standardní doba), na neschopence celkem asi 14 dní.
Teď je žena v pohodě. A od zákroku nechrápe! ;)

Další odpovědi
Alesh

Můj spolubydla z koleje si je nechal vytrhnout, páč byl furt nějaký marodný. Asi mu to pomohlo, ale byl to prý pěkný humus. Oni mu ty mandle nějak spalovali nebo co a pak se nemohl té pachuti zbavit snad den, furt mu z toho bylo na blití.
Jinak trhaní mandlí se dřív dělalo v podstatě preventivně, pak se od toho ustoupilo, páč se zjistilo, že je to kravina, veškeré infekce pak končily na průduškách místo v mandlích a to taky není dobře. Trhání mandlí by se mělo dělat asi jako ta poslední možnost léčení chronických stavů.

gnr54

Trpěla jsem angínami a abcesy.Když mi bylo 27 tak jsem musela jít na vytrhnutí mandlí.Je to asi 30 let zpátky.Nevím jak to dělají dnes,ale tenkrát to strašně bolelo.Dostala jsem asi injekci na umrtvení a pak mi to p.doktorka trhala.Moc to bolelo a já jsem občas zasténala a doktorka mě seřvala ať neřvu.Byla jsem v Liberci a asi 14 dnů,protože jsem to snad měla trochu komplikovaný.Průběh si už moc nepamatuji,ale tu bolest ano.Jedno je fakt,že od tý doby jsem angínu neměla.

Děda Louda

Zkušenosti s trháním krčních mandlí a informace o délce léčby má určitě lékař ORL.