simonka

Dobrý den, budu mít nárok na odstupné když odmítnu nabízenou novou práci ? Děkuji

Naše bezpečnostní agentura končí k 31.12.2022. Nám výpověď zatím nikdo nepředal jen ústní informaci, že končíme k 31. 12. 2022, a že se naše bezpečnostní agentura bude snažit nám najít jinou práci jako ostraha – přeřadit nás k jinému podniku. Kolegové chtějí přestoupit na jinou práci, ale já mám zdravotní omezení a novou práci ze zdravotních důvodů nebudu zvládat. Chtěla bych na úřad práce – mám tři roky do starobního důchodu. Mám nárok na odstupné? když odmítnu nabídnutou novou práci?? a jak by měla být formulována výpověď eventuálně dohoda o ukončení pracovního poměru?? atd abych měla nárok na podporu v nezaměstnanosti a odstupné? děkuji

Nejlepší odpověď
Filip84

Ahoj. 🙂

Ano, budeš, protože „převedení“ k jinému podniku není převedení: prostě smluvní vztah se zaměstnavatelem A zanikne, a se zaměstnavatelem B vznikne. K tomu ale musí být vůle na obou stranách, tedy, jak na straně zaměstnavatele B, tak na straně Tvojí, a jestliže na Tvé straně zájem nebude, tak do smluvního vztahu mezi Tebou a zaměstnavatelem B zaměstnavateli A nic není.

Co se týká ukončení pracovního poměru v případě, že zaměstnavatel prostě končí, tak rozhodně nepodepisuj dohodu, dohoda je dohoda od toho, že je silně dispositivní, jenom ať Ti hezky dají výpověď a zaplatí odstupné, podle práva.

Na podporu v nezaměstnanosti mít nárok budeš – zjednodušeně řečeno, pokud jsi pracovala rok z posledních dvou let a nebyl Ti okamžitě zrušen pracovní poměr ze strany zaměstnavatele. Jsou tam ještě nějaké nuance, ale zjednodušeně je to takto. Takže ano, budeš, ale vyplácet se Ti bude až po tom, co vyčerpáš odstupné, takže, dejme tomu, když budeš mít dvouměsíční odstupné, tak od třetího měsíce, ale, zase, o to delší bude podpůrčí doba.

Další odpovědi
df

Jestli máte smlouvu na dobu neurčitou, tak je to možné. Jestli na dobu určitou tak utřete.

Pepa25

Jen bych odpověď doplnil v tom smyslu, že podepsat dohodu samozřejmě lze, jen je potřeba, aby tam bylo jasně uvedeno, že k rozvázání pracovního poměru dochází z organizačních důvodů – odstupné pak zůstává zachováno https://www.ces­kenoviny.cz/zpra­vy/dohoda-o-rozvazani-pracovniho-pomeru-z-organizacnich-duvodu-a-narok-na-odstupne/725928 Samozřejmě zaměstnavatel si tím řeší svoje riziko neplatné výpovědi, takže by měl proti výpovědi nabídnout něco navíc, typicky vyšší než zákonné odstupné.

Filip84

Pepa: Jasně, ale – na rovinu – ona by si to musela zkonsultovat s advokátem, nebo minimálně v nějaké právní poradně (charitoshi), protože, už podle stylu zadání dotazu, na to, aby to posoudila, nemá.

simonka

Vážený Filipe,
nesuďte člověka dle zadání, byla jsem zoufalá a nešťstná, že člověk v tomto věku přišel o práci, ale všechno jsem si zajistila a vyběhala sama a odstupné dostala, hezký den. Simča a jinak dík.

led

Filip84, konečne jasná odpoveď bez použitia skreslených cudzích slov. Všetko sa dá, keď človek chce. Len tak ďalej.

Filip84

led: Já nevím, kdy Ti to konečně dojde: já nejsem ochotný člověk! 🙂