Pottato

Dnes jsem měl za steracem oznámení o přestupku,zákon 361/2000.. Jakou sankci mám čekat? Je to na právníka?

zákon 361/2000 sb, o provozu na pozemních komunikacích, §125c – přestupky fyzických osob zastavení – stání, porušil ustanovení §27 zák. 361/2000 sb. Odstavec 1, písmeno d) zastavil/stál méně než 5 metrů před / za křižovatkou..

Nejlepší odpověď
Filip84

Bude-li ustanoven řidič, jde o tzv. zbytkový přestupek ve smyslu ustanovení § 125c odst.1 lit.k) silničního zákona, jehož se dopustí fysická osoba tím, že v provozu na pozemních komunikacích jiným jednáním, než které je uvedeno pod písmeny a) až j), nesplní nebo poruší povinnost stanovenou v hlavě II tohoto zákona.

Nebude-li řidič ustanoven, jedná se o přestupek provozovatele vozidla ve smyslu ustanovení § 125f odst.1 silničního zákona, kterého se provozovatel vozidla dopustí tím, že v rozporu s § 10 nezajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem. Oproti přestupku řidiče se nevyžaduje prokázání zavinění (§ 125f odst.3 silničního zákona), neboť provozovatel vozidla za přestupek odpovídá, neboť se jedná o nedovolené zastavení nebo stání (§ 125f odst.2 lit.a) in fine silničního zákona).

Za přestupek ve smyslu ustanovení § 125c odst.1 lit.k) silničního zákona hrozí činci pokuta ve výši Kč 1,500.00 – Kč 2,500.00 (§ 125c odst.5 lit.g) silničního zákona), provozovateli vozidla hrozí naprosto shodná sankce (§ 125f odst.4 věta druhá silničního zákona).

Jestli je to „na právníka“, to si zvaž sám.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361#cast1

Další odpovědi
Schluker

Tohle je spis na specializovane forum.

Zdroj: https://www.30kmh­.cz/

Filip84

Schluker: Není. Tam, spíš, sbírají „moudra“, jak ojebat systém, jak „vyklouznout“ z pokuty. Samozřejmě, že ta „moudra“ nefungují. Objektivně a kvalifikovaně ho tam nikdo informovat nebude.

Pepa25

Viz přesná odpověď Filipa84, pokud by to mělo být stručnější: pokuta do 2,5 tis. Kč.