ratava

Dluh u pojišťovny vzniklý neplacením zaměstnavatele…

Jak se mohu bránit, když mám u zdrav. poj. dluh, který spadá na období, kdy jsem byla zaměstnaná? Myslela jsem, že mi stačí na pojišťovnu donést prac. smlouvu, popř. výplatní pásky, kde je strhávání pojištění zaznamenáno. Bylo mi ale řečeno, že mám donést potvrzení o zaměstnání, popř. zápočtový list. Oboje bývalý zaměstnavatel odmítá vystavit. Co mohu dělat dál?

děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Zápočtový list (je potvrzením o Vašem zaměstnání) je Vám zaměstnavatel povinen vystavit při ukončení zaměstnání. Pokud toto neudělal, porušil tím povinnost danou zákonem. V tom případě doporučuji zaslat zaměstnavateli doporučeně výzvu k bezodkladnému vystavení a doručení zápočtového listu na Vaši adresu (dala bych mu lhůtu maximálně 5 dnů) s tím, že v případě, že Vám dotčený doklad nebude ve lhůtě zaslán, obrátíte se na kontrolní orgány s tím, že jim nahlásíte uvedenou skutečnost a že v případě že nebude zaměstnavatel ochoten s Vámi záležitost včas vyřešit, podáte žalobu soudu ve věci vyřešení tohoto problému a náhrady nákladů (úhrada dlužného pojistného, Vaše náklady na advokáta, podání žaloby, případně další Vaše náklady).

Další odpovědi
brillant

Podejte stížnost na bývalého zaměstnavatele na Státní úřad inspekce práce http://www.suip.cz/

tatanka

Oboje, co jste uvedla stačí popř. svědectví dvou dalších zaměstnaných osob. Nevím co by´mohlo být více než pracovní smlouva.

mojitek

jenom doplnění : co se týče zápočťáku atd,tak při případném sporu je na zaměstnavateli aby ON dokázal,že Vám toto vydal.Takže pokud bude tvrdit že Vám to vydal a blablabla,ale nemá např.písemný důkaz tak má tzv.smůlu.