Cass

Díla do povinné četby se řadí podle prvního vydání knihy, nebo podle roků, kdy žil autor?

nevím, jak zařadit autora, který je na přelomu 19. a 20. stol… když oddíly jsou do 19. stol a pak 20. – 19. stol… mám ho zařadit podle prvního vydání dané knížky?
Doplňuji:
rozdělení povinné četby je: literatura do 19. stol., světová literatura od 20. do 21. stol., a česká lit. od 20. do 21. stol… a nevím, když mám autora, který žil např. 1870 – 1930 (to je přelom 19. – 20. stol) a jeho dílo bylo poprvé vydáno 1922… kam bych ho měla zařadit??

Nejlepší odpověď
annas

Příklad – třeba Jirásek psal v 19. i 20. sto­letí. Řadí se ke realismu 80. a 90. let 19. století, podle stylu, kterým psal – realistická historická próza.

Vždy se autor zařazuje do té doby, kdy začal psát a ke kterému literárnímu směru patří. Tak, jak ho zařadila literární věda. Nejde o vydání knih, ty mohly vyjít třeba po jeho smrti.

Příklad členění:
Realismus – č. lit. – 60. a 70. let 19. st., česká lít. 70. a 80. let 19. st., č. lit. přelomu 19. a 20. st. Literatura 1. pol. 20. st., literatura 2. pol. 20. st., současná literatura.
Stejně je to i u světové literatury.

Třeba u poezie 1. pol. 20. století se pak uvádějí roky, kdy dílo vznikalo z hlediska jeho obsahu – např. Halas – díla do pol. 30. let, za okupace, po válce atd.

Zkontrolujte si díla s tím, jak jste autory probírali a zařazovali v češtině. Záleží také na to, jak to bude vyhovovat vaší učitelce.

Další odpovědi
hanulka11

já bych ho zařadila podle prvního vydání to je v letech kdy žil a pak byla jistě i další vydání ,ale to už mohlo být po jeho smrti

nevím -zda jsme otázku dobře pochopila, ale podle mne to tak je

chudst

Mate na mysli, ze autor zemrel a dilo bylo vydane az po jeho smrti?

Pokud ano, tak v tom pripade ho s klidem zaradte normalne jako autorovo dilo do jeho zivota, nikoli podle toho, kdy byla jeho kniha vydana.

Edit.: Aha, tak uz to chapu :) Ja bych ho zarazoval s klidem do obou stoleti. Domluvte se nejlip s vasi cestinarkou, co ona povazuje za nejlepsi, tohle je totiz spis subjektivni nazor – a nejdulezitejsi roli v nem hraje vase cestinarka. Pokud to potrebujete do pondeli, zahrnte ho kam chcete, obhajite si oboje a nemate-li strelenou cestinarku, uzna vam to; kdyzbych si mel vybrat pouze jedno ja, zaradil bych ho do 20. stoleti.