edguy

Dcera ukončila studium VŠ,nahlásila se na ÚP ale od září chce zkusit jinou VŠ,je otec opět povinen platit znova výživné?

Doplňuji:
Dozvěděli jsme se to náhodou,škola ukončení potvrdila,chtěla brát dál výživné na doporučení matky,dali jsme hned žádost na soud o zruš.výživného,je přihlášená na ÚP ale do práce prý nepůjde,chce zkusit znova studovat,opravdu si myslíte,že takového člověka má otec znova podporovat,když se jí do práce ani na brigádu nechce?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Nevím, zda podle zákona, ale z logiky věci ano, protože, když chodí do školy na od rána do odpoledne, tak logicky nemůže chodit do práce.
Doplňuji:
Pro Kapku: Výživová povinnost a placení pojištění do 26 let jsou dvě rozdílné věci, ale chápu, že každému to právnicky nemyslí (mě také ne, stále se učím 🙂 tak se to může někomu polést. Jen je škoda, že si člověk svůj omyl nemůže na těchto stránkách opravit)

Další odpovědi
kapka

Také mám za to, že ano, do 26 let dcery, pak už samozřejmě ne. Nejlepší je zeptat se přímo na ÚP, třeba tam jen zavolat.
Doplňuji:
To Michal Kole: nevím, možná jsem otázku špatně pochopila, ale pak nechápu, proč jste dal palec venkovanovi, který říká to samé, co já. A vaše odpověď také není zrovna plná paragrafů.
Já bych, vzhledem ke svému studijnímu oboru, na takové otázky odpovědět měla umět, pokud to neumím, kaji se a budu se snažit více vzdělávat. Tazatelce dám tedy aspoň odkaz, kde se podobná věc řeší. Zajímavý je dovětek u P.S.
http://www.ku­dlanka.cz/index­.php?option=com_con­tent&task=view&id=1598&I­temid=55

Alesh

Docela by mě zajímalo, jak mu tento sponzoring dceruška jednou odvede?! 😉
Doplňuji:
Podle mě je to vyčůranost nic jiného. V této oblasti panuje jasná diskriminace otců a nikoho to netrápí.
Jinak prý existuje i opačná možnost, tedy že až bude otec starý a trpět nedostatky, což bude muset samozřejmě prokázat, tak může požadovat výživné po své dceři. Poptejte se právníka, bude vědět víc.

venkovan

Mnoho předpisů se v posledních letech měnilo a proto by bylo lepší se zeptat přímo na nějakém sociálním odboru.
Řekl bych, že to bude maximálně do 26 let a otázka je, zda vůbec, protože už má dokončené vzdělání. Zkuste – zda budete mít na dceru ještě snížené daně a podle toho bych se řídil.
Doplňuji:
Doplněno:
Díky Kapko za odkaz naweb a PS. Mám pocit, že každý případ bude individuální a bude ho muset řešit příslušný správní orgán podle situace. Prostě u dcery nastal taky ten fakt, že má dokončené vysokoškolské vzdělání, že se již přihlásila na úad práce )skoro bych to bral jako přihlášení do zaměstnání – jen, že asi nebyla práce (což je také otázkou zda byla či ne) a ani není zde uvedeno v jaké další VŠ pokračuje. Mimochodem – znám několik vysokoškoláků kteří šli pracovat a při práci si dělali další vysokou aby měli lepší uplatnění na trhu práce.

RQLM

jsem v naprosto stejne situaci jako dcera … vec se ma tak, ze pokud bude studovat, otec je povinen platit.

Drap

Má -li otec podporovat je věc jiná. Záko hovoří jasně do 26 let má člověk právo se vzdělávat.

Mapel

Rozhodující je věk dítěte. To platí jak pro výživné i pro placení sociálního a zdravotního pojištění.