zenda

Když rodiče chtějí převést majetek formou darovací smlouvy na dceru a jejího manžela, musí manžel plati nějakou daň?

Jak to je, když rodiče chtějí převést majetek formou darovací smlouvy na dceru a jejího manžela ? Musel by manžel platit nějakou daň ?

Toto je převzato z internetu pro novomanžele:
Institut darování je upraven v § 2055 a násl. zákona č. 89/2014 Sb., občanský zákoník (dále jen „OZ“). V souvislosti s darováním lze uplatnit tzv. odkládací podmínku zmíněnou v § 548 odst. 2 OZ. To znamená, že právní následky jednání (zde darování) závisí na splnění podmínky (uzavření manželství). Novomanželé se tak stanou vlastníky darované věci až v okamžiku uzavření manželství.

--
Původní neotázka
Darovací smlouva do SJM – když se daruje majetek mezi přímými příbuznými, daň se neplatí.

Nejlepší odpověď
autacek

Ano, daň se neplatí ani v tomto případě, kdy se jedná o manžela dítěte. Ovšem vzhledem k tomu, jaký je dnes svět a rodinné vztahy nevyzpytatelné, není nejmenší důvod nedarovat majetek pouze dceři, užívat jej mohou, pokud proti tomu nebude v budoucnu dcera nic namítat, společně.

Další odpovědi
Drap

Záleží na příbuzenském vztahu, a zda jsou splněny zákonné podmínky