Mesnerka

Dala jsem OP do prace přes internet. Teď se bojim, aby ho nezneužili. Mohou si vzít na mě půjčku? Mam to nahlásit?

Co myslíte? Měla bych se něčeho bat? Nebo můžou moji obcanku nekde zneužít například na půjčku? A mám to nahlasit někam? Pro jistotu?

Odpovědi
Funna

Nějak nechápu, proč dáváš občanku z ruky…pokud ji chtěli, mohou si ji s tvým souhlasem ofotit…takže ano, udělat s ní můžou cokoliv…a nahlásit to? a komu? na policii?…a co jim řekneš…„víte, oni mají moji občanku, ale já jsem jim ji dala dobrovolně“…takže jsi porušila zákon, protože ho musíš chránit mimo jiné před zneužitím a jsi povinna se s ním prokázat…takže teď se prokážeš čím?…takže jediné co můžeš dělat, okamžitě chtít po „práci“ hned zpět…a příště takovou kravinu neudělat…

Dochy

Nemělas ho dávat z ruky, max na pár sekund. Vyžádej si ho zpět, Tvůj OP nepotřebuje mít nikdo jiný než Ty. Dokonce je nezákonné ho někde nechat i jako zástavu (což se kdysi relativně běžně dělalo jako zástava za nějakou malou útratu než si člověk doběhl pro zapomenutou peněženku…)

tak jasně že jsme chytrý, když pokládáš blbou otázku 😉
Co se fotky týče, tak to je víceméně standard. Zaměstnavatel má docela dobrý důvod aby o Tobě shromažďoval informace. Třeba banka když si dělá kopii tak zpravidla nechává podepsat souhlas s pořízením kopie i s informací že ten souhlas lze odvolat. Většinou by mělo stačit důležité informace opsat, ale s tou fotokopií je to pro všechny rychlejší a pohodlnější. Co se možnosti zneužití týče: Reálně lze zneužít prakticky cokoli. Ale nikdo by neměl jako doklad přijmout zkopírovanou občanku. A vzhledem k tomu, že počet lidí/organizací kterým ukážeš svou občanku, resp. jim ji necháš zkopírovat, je dost limitovaný, bylo by i možné viníka dohledat. Takže bych se zas tak nebál.

Hlada

Nemusíš se ničeho bát. Všemožné fámy o zneužití jsou blbosti, obhajující zbytečný úřad. Co by asi kdo mohl dělat s kopií občanky? Kdyby někdo vyplatil peníze jen na základě kopie, tak by přece nikde nemohl uplatnit jakoukoli vymahatelnost takové pohledávky.

JežíšKristus

Lol :D

elkon

Používej hlavu, OP se nedává z ruky.

Pepa25

Záleží KOMU!!! Samozřejmě v případě seriózní agentury nebo firmy je to v pohodě, ale jen tak anonymně to je jisté riziko. Pro půjčky je zapotřebí předložit dva doklady, ale …

Mc Merkurion

… když nejsi schopná správně napsat otázku, a pak ze svý chyby obviňuješ druhé, nemůžeš dostat správnou odpověď …
… v odpovědi na ZADANOU OTÁZKU: taky můžeš dostat pořádnou pokutu, jelikož občanku nemáš dávat z ruky …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Mesnerka

Diky všem za odpovedi vyřešila jsem to a jeste jednou pro všechny nikomu jsem do ruky obcanku nedala dávala jsem ji ofocenou do jedné prace přes internet protože ji požadovali nevim proč ze to bych měla dostávat nejake pokuty více odpovědi nepotrebuju vyřešila jsem to dikyy

Mesnerka

Jezis napsala jsem to špatně prace přes internet a chteli ofotit občanský průkaz ne ze jsem jim ho nekde dala a nechala lol boze lidi zase chytrý všichni :)

Funna

my jsme sice všichni chytří, protože ty se ptáš blbě…pokud se špatně zeptáš, tak nečekej relevantní odpovědi…
tvá „opravná“ věta je opět nejasná: „do práce přes internet“…to máme chápat jak?…že ta práce je nalezená na internetu a fyzicky jsi zaměstnavatele nikdy neviděla, nebo jsi jim OP dala přes internet, tj. poslala scan OP…nebo platí obojí?…
občanka se běžně kopíruje, ale je to obvykle v bankách, nebo podobných institucích, ale jestli ji potřebuje i zaměstnavatel, to fakt netuším…v každém případě, pokud by si někde chtěli vzít půjčku na tvůj OP, tak by měli poskytnout občanku fyzicky, tj. předložit plastovou kartičku, ne jen sdělit tvé nacionále…
ale je jasné, že zneužít se dá vše…měla sis zaměstnavatele nejdřív prověřit, co je to zač a pokud jsi to udělala a měl dobré reference, pak bych se asi nebála…

Mesnerka

Řeknu vám to tedy úplně jasne .. hledala jsem praci z domu jen z domu a něco jsem našla a nenapadlo mě před tím si to nějak ověřit .. kazdej udělá chybu ale proste pak jsem si to ověřovala a par lidi psalo ze super zkušenost a par podvodníci takže tezko rict co je pravda proto se tady ptam chtěli vyfotit obcanku kvůli věku a tak takže jsem ji poslala ale pravé teď se ptam jesrli ji mohou zneužít nějak na půjčku nebo na něco a jestli to mám ohlásit nekde třeba na městském úřadě ze jsem poslala do jedné prace přes internet svoji fotku OP a ze teď mám strach aby ji nějak nezneuzili