dust8

Dal by se vyrobit tlumič výstřelu na tank? Bylo by to vůbec k něčemu vzhledem k velikosti tanku?

Doplňuji: Upravuji otázku pro lepší srozumitelnost.

Můžete nyní i upravit odpovědi pokud vám to nevadí.

Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Tlumič na hlaveň by se teoreticky vyrobit dal, ale osádce by to moc nepomohlo. Dřív, nebo později by tank byl zaměřen, ať už by střílel, nebo ne.

aliendrone

Jaký tlumič? Zákluzovým jsou vybaveny standardně a zvukovým? To je pitomost. Jedním z nejzásadnějších parametrů tankového kanónu je úsťová rychlost střely – čím vyšší, tím lepší. U moderních hladce vrtaných (bezdrážkových) tankových kanónů je kolem 1600m/s, což je téměř pětinásobek rychlosti zvuku. (Čím vyšší rychlost střely, tím vyšší schopnost penetrovat pancíř nepřátelského tanku.)

Zpomalovat rychlost střely na podzvukou je jako pižlat koňovi kopyta (aby byla lehčí a lépe se mu běželo) zároveň s implementací 50kg podkov. ;) :D :D

Klaproth

Nedal. Nadzvukové střely se tlumit nedají. Bylo by to i zbytečné, tank se dostatečně demaskuje jinými způsoby. Osádce ta rána vůbec nevadí, „pár“ výstřelů z tankového kanonu jsem na vlastní uši zažil a slyším pořád dobře.

Edison

Klaproth (a ostatní)… Mýlíte se, viz můj link zde v diskusi…

Klaproth

Edison > v tvém linku žádný tlumič pro TANKOVÝ kanon nevidím. Je to o tlumiči pro samohybku.
Jak by sis v praxi představoval nasazení podobného tlumiče při tankové smeči? Mám z T55 ostříleno 262 ran jako střelec (přesný údaj), asi 500 jako velitel, z T72 okolo 120. Rád se nechám poučit.

Edison

Ono je to vcelku jedno. Je to jen o velikosti. A není pravdou, že by se tlumily střely. Tos snad ani napsat nechtěl. Tlumí se hluk. A při výstřelu se skládá ze DVOU, ne-li z více složek. Jsou takové, které se utlumit dají a takové, které se utlumit nedají.

Je vidět, že žiješ dávnou minulostí. Poněkud Tě minula doba, kdy se tanky začaly používat více jako statické, rychle přemístitelné kanony s mohutnou ochranou. A kdyby sis ten článek přečetl, zjistil bys, k čemu je určen a taky že verze pro tank je patentován.

Klaproth

Máš recht. Tlumení střel je moje výrazová neobratnost, měl jsem samozřejmě na mysli tlumení hluku střely.
S tou minulostí máš taky pravdu, v souladu z tehdejší vojenskou doktrínou jsme cvičili pouze aktivní způsob tankového boje. Do statického postavení jsme měli přejít až 5–7 den na linii Landshut – Ingolstad.

Edison

https://www.id­nes.cz/technet/­vojenstvi/nej­vetsi-tlumic-tank-houfnice.A150804_171­536_vojenstvi_mla/fo­to/MLA5d06ad_3tlu­micrheinmetall­.jpg

Edison

Doprčic… špatný link… hahahaha…

https://www.id­nes.cz/technet/­vojenstvi/nej­vetsi-tlumic-tank-houfnice.A150804_171­536_vojenstvi_mla

Edison

Napič pořádně otázku, jinak se relevantní odpověď nedovíš. A já dokonce znám odpověď na tvou otázku, i když ji neumíš formulovat. Ale počkám na pořádně napsanou otázku.