Avatar uživatele
Bronzový

Dal by se vyrobit tlumič výstřelu na tank? Bylo by to vůbec k něčemu vzhledem k velikosti tanku?

Doplňuji: Upravuji otázku pro lepší srozumitelnost.

Můžete nyní i upravit odpovědi pokud vám to nevadí.

Děkuji.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Tlumič na hlaveň by se teoreticky vyrobit dal, ale osádce by to moc nepomohlo. Dřív, nebo později by tank byl zaměřen, ať už by střílel, nebo ne.


Avatar uživatele
Stříbrný

Jaký tlumič? Zákluzovým jsou vybaveny standardně a zvukovým? To je pitomost. Jedním z nejzásadnějších parametrů tankového kanónu je úsťová rychlost střely - čím vyšší, tím lepší. U moderních hladce vrtaných (bezdrážkových) tankových kanónů je kolem 1600m/s, což je téměř pětinásobek rychlosti zvuku. (Čím vyšší rychlost střely, tím vyšší schopnost penetrovat pancíř nepřátelského tanku.)

Zpomalovat rychlost střely na podzvukou je jako pižlat koňovi kopyta (aby byla lehčí a lépe se mu běželo) zároveň s implementací 50kg podkov. ;) :D :D


Avatar uživatele
Stříbrný

Nedal. Nadzvukové střely se tlumit nedají. Bylo by to i zbytečné, tank se dostatečně demaskuje jinými způsoby. Osádce ta rána vůbec nevadí, "pár" výstřelů z tankového kanonu jsem na vlastní uši zažil a slyším pořád dobře.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Klaproth (a ostatní)... Mýlíte se, viz můj link zde v diskusi...

Avatar uživatele
Stříbrný

Klaproth

Edison > v tvém linku žádný tlumič pro TANKOVÝ kanon nevidím. Je to o tlumiči pro samohybku.
Jak by sis v praxi představoval nasazení podobného tlumiče při tankové smeči? Mám z T55 ostříleno 262 ran jako střelec (přesný údaj), asi 500 jako velitel, z T72 okolo 120. Rád se nechám poučit.

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Ono je to vcelku jedno. Je to jen o velikosti. A není pravdou, že by se tlumily střely. Tos snad ani napsat nechtěl. Tlumí se hluk. A při výstřelu se skládá ze DVOU, ne-li z více složek. Jsou takové, které se utlumit dají a takové, které se utlumit nedají.

Je vidět, že žiješ dávnou minulostí. Poněkud Tě minula doba, kdy se tanky začaly používat více jako statické, rychle přemístitelné kanony s mohutnou ochranou. A kdyby sis ten článek přečetl, zjistil bys, k čemu je určen a taky že verze pro tank je patentován.

Avatar uživatele
Stříbrný

Klaproth

Máš recht. Tlumení střel je moje výrazová neobratnost, měl jsem samozřejmě na mysli tlumení hluku střely.
S tou minulostí máš taky pravdu, v souladu z tehdejší vojenskou doktrínou jsme cvičili pouze aktivní způsob tankového boje. Do statického postavení jsme měli přejít až 5-7 den na linii Landshut - Ingolstad.

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Doprčic... špatný link... hahahaha...

https://www.idnes.cz/…

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Napič pořádně otázku, jinak se relevantní odpověď nedovíš. A já dokonce znám odpověď na tvou otázku, i když ji neumíš formulovat. Ale počkám na pořádně napsanou otázku.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4184
Zlatý Kepler 1910
Zlatý Drap 1699
Zlatý quentos 1571
Zlatý mosoj 1516
Zlatý led 932
Zlatý marci1 925
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý ivzez 660

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.