Marik10

Dá se udělat černobílá fotka z fotky barevné, i když ji nemám v počítači (mám jen vyvolanou barevnou fotku)?

Děkuju

Nejlepší odpověď
Lamalam

Tu barevnou fotku musíš naskenovat, se skenem pak můžeš dělat cokoliv. Nebo jí můžeš ofotit.

Další odpovědi
Arne1

Vyjadřuješ se hodně nepřesně. Pokud tím co píšeš myslíš, že máš barevný film a chceš z tohoto barevného negativu udělat černobílou fotku, tak to jednoduše nejde. Na barevném negativu jsou totiž barvy trochu jinak než by odpovídalo doplňkovým barvám a jejich intenzitě. Cituji: „Všichni víme, že moderní negativ je sice vybarven v doplňkových barvách, navíc má ale hustý oranžový závoj, tzv. masku. Na rozdíl od toho, co se dočtete v nejčtenějším českém fotočasopise, má maska jediný úkol: napravit spektrální neidealitu použitých barviv.“. Takže pro správnou černobílou fotografii by to chtělo oranžovou odfiltrovat. Díky masce je také obraz s velmi malým kontrastem, takže by bylo nutno použít velmi tvrdě pracující fotopapír.

Zdroj: https://www.pa­ladix.cz/clan­ky/barevny-negativ-ii-jak-funguje-barevny-negativ.html

Kepler

Arne: marik se vyjádřil velice přesně, chce to jen taky přesně číst otázku.