aliendrone

Dá se poznat, jak se tričko praním smrští/roztáhne?

Taxemsi koupil 2 trička, žádný jebky od Čongů z tržnice, ale značkové (Hannah) ve Sportissimu a OBĚ jsou po dvojím vyprání o 10cm větší na šířku a 10cm kratší na výšku! Dá se nějak rozpoznat při nákupu, jak se tričko roztáhne, když už ani značka nezaručí, aby se to nestávalo?

Nejlepší odpověď
marci1

Nefunguje to úplně vždy, ale platí, že čím větší gramáž trička, tím je pevnější, stálejší, lépe drží tvar po vyprání. 🙂
Např. tričko Hannah s gramáží 190 g/m2:
https://oblece­ni.online-sport.cz/trika-kratky-rukav-panske/hannah-coal-ii-peat-panske/
„Gramáž pod 140 g/m2
Čím nižší gramáž trička, tím je tričko průsvitnější, či se snadno proděraví a prodře. Výrobci takových triček se snaží o co nejlevnější výrobu v co největším množství. Takový výrobce si příliš neláme hlavu ani nad kvalitou švů. Trička jsou pak v lepším případě levná a velmi nekvalitní, v horším případě pak zbytečně předražená….
Gramáž nad 220 g/m2
Tričko s vyšší gramáží ještě nezaručuje automaticky kvalitu. Látka je sice pevná a bytelná, ale více se v něm zapotíte. Pro praktické nošení a na sport je takové tričko nepraktické. Trička s vyšší gramáží dokážou lépe skrýt drobné nedostatky postavy.
Gramáž nad 320 g/m2
Velmi vysoká gramáž, která zahřeje a používá se na výrobu mikin.
Ideální gramáž
U bavlněných triček se ideální gramáž pohybuje někde kolem hodnot 160–200 g/m2. Takové tričko je pak zároveň dostatečně odolné a prodyšné. Nezpotíte se v něm a je příjemné pro každodenní nošení.
Trička s vyšší gramáží lépe drží tvar a déle vydrží. Výrobce takových triček zaručuje většinou i kvalitu provedení a šití.“
https://luxus­trika.cz/

Další odpovědi
mosoj

Koupil jsi si tričko, 3× možná i více dražší, ale původ je stejný!!!!!

zjentek

Obávám se, že pánský balvněný trička jsou tkány vždy stejným způsobem, takže se žádný z nich nezačne zúžovat a prodlužovat. Asi je to tkaný s předpokladem na pupek. Obráceným způsobem tkaní by totiž mohla začít vynikat bedna, ovšem okolo břucha by to zase stahovalo. ;)