Co znamená p.a.?

Jde o nějaké časové období, ale nejsem si jist které (měsíčně, ročně, jiné?)…

Nejlepší odpověď
annas

Pojem souvisí s půjčkou a hypotékou

P. a. – zkratka „Per annum“ – latinsky „ročně“. Úrok např. 7,99% p. a. tedy znamená, že zaplatíte o 7,99% ročně navíc. Nejsou však zahrnuty poplatky a další platby, které se k půjčce vážou. Proto je vhodné se řídit ukazatelem RPSN. Pro informaci jsem okopírovala i tento význam.

RPSN
Zkratka RPSN znamená „roční procentní sazba nákladů“. Jedná se o nejpřesnější ukazatel, který vám umožňuje posoudit výhodnost půjčky oproti ostatním nabídkám. Podle zákona ho musejí všechny finanční domy u svých půjček uvádět. Je vypočítáván na roční bázi (přírůstek za rok). Nikoliv za týden či měsíc, jak jsou některé půjčky prezentovány.

RPSN obsahuje roční přírůstek a veškeré poplatky, které se k půjčce vážou (první navýšenou splátku, pojištění schopnosti splácet, poplatek za uzavření úvěru, poplatek za vedení učtu, poplatek za správu účtu a další poplatky, které jsou vždy různé). RPSN doslova ukazuje, kolik vás vypůjčené peníze budou ročně stát navíc. Obvykle je RPSN menší než p.a. (to je dáno tím, že v p.a. nebývají započteny poplatky). Čím nižší RPSN, tím lépe.

Další odpovědi
panenka

P.a. Je zkratka „Per annum“ – latinsky „ročně

Zdroj: http://www.puj­ckyahypoteky.cz/slov­nik/