dust8

Co znamená, když se vaří na tzv. GHÍ?

Nejlepší odpověď
annas

Poddrobnosti najdete v archivu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-prepustene-maslo

Ghoí je přepuštěné máslo. Všimla jsem si, že se prodává v Tescu.

„Přepuštěné máslo je máslo rozehřáté do tekutého stavu a opětné ztuhnutí. V rozpuštěném stavu se z povrchu hladiny odstraní přecezením
syrovátka), která je na povrchu!!!!
Přepuštěné másle je trvanlivé a nemusí být v chladničce!!! Hlavní důvod proč se to dříve dělalo. Přepuštěné máslo se nepřepaluje při smažení.“ – uživatel mosoj

Další odpovědi
elkon

Ghí, ghee nebo ghíčko je sanskrtský výraz pro přepuštěné máslo. S ghí se můžeme setkat v souvislosti s ajurvédou, což je 5 tisíc let stará indická medicína.

Pollon

Přesně tak, ghí není nic jiného než přepuštěné máslo.
Jeho výroba je jednoduchá. Stačí dát větší množství másla do hrnce se silnějším dnem a na mírném/středním plameni rozpustit. Po chvilce se na povrchu másla začně srážet bílkovina, tu stačí sebrat pomocí děrované lžíce.
Když je máslo krásně zlatavé, voní a neprská, ghí je hotové. Posledním krokem je přecedit ghí přes plátýnko do čisté sklenice. Skladuje se v ledničce jako normální máslo.