OptieX

Co znamená, když se o zemi řekne, že je montovna?

Předpokládám, že to bude mít i nějakou významovou vazbu z minulosti.

Nejlepší odpověď
Kepler

Často se to říká i o naší zemi, s jistou nadsázkou. Znamená to, že se využívá jen domácí pracovní síla, která něco vyrábí z dovezených dílů. Podíl tuzemských výrobků je minimální a přidaná hodnota rovněž. Výroba je tím efektivnější pro stát, čím vyšší je podí hi-tech výrobků domácí provenience.

Další odpovědi
led

Montovna je krajina, v ktorej sa monujú diely vyrábané v inej krajine za účelom predaja hotového výrobku v ďalších krajinách.
Napríklad
základné mikročípy do VT vyrábajú v technologicky zdatnej krajine, potom ich prevážajú do krajiny s lacnou menej kvalifikovanou pracovnou silou, kde ich vkladajú do pripravených modulov zostrojených v inej krajine… následne zmotované prevezú do ďalšej krajiny, ktorá ich pod hlavičkou Made in… draho predáva vo svete.
Príklad Volkswagen sa montuje v rôznych krajinách, ale predáva sa ako hotový výrobok pod základnou hlavičkou materskej firmy.

Dodatok k odpovedi ge0rge, (aj keď by to malo patriť do diskusie, považujem to za súčasť odpovede)
nemôžem súhlasiť s vašim názorom na „montovnu“
Nie všade sú podmienky na podnikanie a nie všade je práca.
„pouze lidé, kteří pracují jen když jim někdo jiný práci obstará a dá, z toho pak vyplývá i nižší životní úroveň protože tito lidé obvykle nejsou schopni svou práci " pozrite sa do hladových dolín, nájdu sa tam aj ľudia, ktorí chcú robiť a sú schopní robiť aj komplikovanejšiu prácu.
Pozrite sa do Ázie, kde je zámerne udržiava nízka životná úroveň, kde ľudia sú radi, že dostanú prácu a aspoň niečo na živobytie, ale to neznamená, že nie sú schopní vykonávať aj vysokokvalifikované práce. Vidíte tam množstvo kvalifikovaných odborníkov, pokiaľ nepozeráte len očami návštevníka – turistu.
Vaše zdôvodnenie mi pripomína zdôvodnenie Forda, keď zaviedol pásovú výrobu, zdôvodnenie predstaviteľov nadnárodných firiem, ktorí postupne etapovite presúvajú výrobu zo západnej Europy, cez strednú a východnú Europu do Ázie, pretože ich europske štáty "vyciciavajú“ daňami, sociálnymi podmienkami a čo je drzosť, dokonca požiadavkami na vyššie platy. Alebo chcete povedať, že aj naši pracujúci nie sú schopní kvalifikovanej prá­ce?

Drap

Ne, má to vazbu ze současnosti. Naše výrobky se téměř nevyrábí a pouze se zde montuje a skládá výrobky zahraničních firem.

anonym

Prakticky to znamená že tam chybí podnikaví lidé kteří něco dělají sami od sebe. Montovna je prostor kde žijí pouze lidé, kteří pracují jen když jim někdo jiný práci obstará a dá, z toho pak vyplývá i nižší životní úroveň protože tito lidé obvykle nejsou schopni svou práci lépe zpeněžit, dělají jen snadno naučitelnou opakující se činnost kterou může dělat v podstatě každý a kdyby jejich nároky na mzdu výrazněji stoupli kdykoliv je mohou nahradit i přesnější robotická ramena …

led

Prosím o prepáčenie tých, čo mi dali body pred napísaním dodatku, ale považovala som za potrebné verejne reagovať a nie skrývať reakciu v diskusii.