Fyzik amatér

Co značí IP kód uvedený na výrobcích.

Co značí IP kód uvedený na výrobcích?

Nejlepší odpověď
alenka901

Ochrana elektrických zařízení krytem je způsob ochrany, kterým se elektrické zařízení chrání před vnějšími vlivy a před vniknutím cizích předmětů a zároveň slouží jako ochrana před nebezpečným dotykem živých částí. Ochrana krytem je definována v normě ČSN EN 60529. Úrovně ochrany se definují kódem IP, za kterým následuje číslice, případně i doplňující písmena.

Další odpovědi
Mandarinka

Písmena kódu IP = (International Protection = Mezinárodní ochrana). Stupeň ochrany krytem se udává pomocí IP kódu následujícím způsobem:

Uspořádání IP kódu IP 2 3 C H

První charakteristická číslice:
číslice od 0 do 6 nebo písmeno X, vyšší číslice značí vyšší ochranu

Význam pro ochranu zařízení – Chrání před vniknutím pevných cizích těles
Význam pro ochranu osob – Chrání před dotykem nebezpečných částí

Druhá charakteristická číslice:
číslice od 0 do 8 nebo písmeno X, vyšší číslice značí vyšší ochranu.
Udává odolnost zařízení proti vniknutí vody s nebezpečnými účinky.

Přídavné písmeno (nepovinné) – zpřesňuje způsob ochrany krytím – (písmena A, B, C, D)

Doplňkové písmeno (nepovinné)- doplňková informace pro -(písmena H-zařízení vysokého napětí, M-pohyb během zkoušky vodou, S-klid během zkoušky vodou, W-povětrnostní podmínky)

Krugerka

IP kód (z anglického ingress protection) definovaném mezinárodním standardem IEC 60529. Kód tvoří 2 cifry: první udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá stupeň krytí před vniknutím vody. Nejvyšším stupněm ochrany tak je IP68.

Michálek1245

Jsou to různé stupně ochrany elektrických zařízení podle evropských norem. Něco o IP ochraně se píše třeba tady: https://www.nej­svetla.cz/maga­zin/co-je-ochrana-ip/ Důležité je sledovat ochranu IP ochranu pro zařízení, která jsou ve vlhkých místnostech. Zpravidla by to měla být zařízení s ochranou alespoň IP 47. Ale mrkněte do toho článku, tam se to celkově docela dobře shrnuje. :)