kia

Co udělá napětí 240V s LED žárovkami?

Doma jsem si měřil fázové a sdružené napětí. Naměřil jsem Uf=240–243V a Us=405–417V. Co na to LED žárovky, elektronika,ale i třífázové spotřebiče?

Nejlepší odpověď
gecco

Norma pro napětí v NN rozvodech stanoví napětí 230/400 ± 10 %, takže tebou naměřené napětí je v povoleném intervalu.
Spotřebiče – včetně elektroniky a LEDek by s tím neměly mít problém (jsou na tuto normu ´stavěné´ – tedy, měly by být)…
😉

Další odpovědi
Mapel

Síť není nic konstantního a jak gecco správně napsal, je tu tolerance ve které se napětí musí nacházet. Toto rozpětí musí zvládnout i připojené spotřebiče. Takto je musí výrobce vyrobit. Pokud je napětí mimo uvedené rozpětí, tak distributor musí zaplatit náhradu vzniklých škod.
Také záleží kdy spotřebič byl vyroben. Starší může mít problémy. U motorů už jak bylo řečeno, ale nové se už připojují pomocí softstartéru nebo frekvenčního měniče a tam už nehrozí nebezpečí přetížení. Také existují podpěťové spouště atd., které odchytnou výkyvy sítě.

orwell

Obecně lze říci, že přepětí v distribuční síti má za následek zkrácení životnosti spotřebičů a zvýšený odběr elektrické energie. Jak je to s LED žárovkami nevím, mám pouze jednu, kterou sleduji teprve krátkou dobu. Nejhůře na tom jsou klasické žárovky s wolframovým vláknem. Co se týká trojfázových motorů, mohou být ohroženy zejména takové, které jsou připojeny k síti po delší dobu (tepelné přetížení). Pokud jsou správně jištěny, riziko je menší. Větší příkon spotřebičů nahrává výrobcům a distributorům el. energie, proto asi těžko zjistíš podpětí v síti. Vyberou od nás prostě víc korunek.
Doplňuji:
Tak pár slov k těm klasickým žárovkám a odpovědi Dochy. Cituji z knihy J. Haberle a kol.: Světelná technika a osvětlování, str. 115:
„…Mezi napájecím napětím a životem platí v běžném rozsahu změn napětí exponenciální vztah (uveden vzorec). Tuto vazbu mezi teplotou vlákna (resp. životem žárovky) a napájecím napětím je nutné mít vždy na zřeteli při výběru vhodného typu žárovky. V našich podmínkách totiž nejsou výjimkou přepětí +10% jmenovité hodnoty, která způsobují zkrácení života žárovek až o 50%…“
Na další stránce je na obr. 5.4 graf závislostí příkonu, proudu, světelného toku, měrného výkonu a života žárovky na napájecím napětí. Doporučuji mrknout na to, a nebo to všechno zpochybnit.
No a s těmi motory se mi právě teď nechce hledat patřičnou literaturu, kde bych dokumentoval nebezpečnost dlouhé doby provozu i při nevelkém přetížení, jakož i při nižším kmitočtu atd.
Samozřejmě, že každý spotřebič je schopen funkce v určitém rozsahu napájecího napětí (proto se u napájecího napětí rozlišuje jmenovitá hodnota, provozní hodnota a pracovní rozsah provozního napětí). To ale neznamená, že vliv na životnost výrobku neexistuje nebo je zanedbatelný. Viz např. ty zmíněné žárovky.

Dochy

Nesouhlasím s Orwellem co se týče životnosti spotřebičů a vyšších nákladů (částečně má pravdu, ale důsledky jsou minimální):

Spotřebiče jsou na výkyvy napětí stavěny.

Ke zkracování životnosti: Ano, to platí pro klasické žárovky. Trochu. Žárovky mají jistou schopnost automatické regulace – odpor vlákna s teplotou roste, takže při vyšším napětí a tím větším ohřátí se zvýší odpor žárovky a tudíž trochu klesne proud a příkon oproti stavu kdy by tam závislost na teplotě nebyla. ⇒ nárůst výkonu žárovky tedy není takový jak by odpovídal jen zvýšení napětí.

Spínané zdroje mají regulaci, při vyšším napětí odebírají méně proudu. Je trochu více zatěžován spínací prvek na vstupu, ale měl by na to být stavěn. Různá topítka: ano, budou podávat trochu vyšší výkon, ale snad všehna mají nějakou regulaci, takže zas dřív vypnou (po dosažení stanovené teploty) Takže se vyšší spotřeba nekoná.

Výkonové asynchronní motory: Jejich charakteristika je taková, že ze sítě žerou tolik kolik odpovídá zátěži k nim připojené. Zkrátka si vezmou tolik kolik je třeba bez ohledu na výkyvy napětí. Pouze pokud bude napětí o chlup vyšší, motor v případě potřeby může podat trochu vyšší výkon. Při nižším napětí se motor při zvyšující se zátěži dříve zastaví. Klasické asynchronní motory mívají přímo na hřídeli vrtuli, přehřátí hrozí pokud se zapnutý motor netočí (mechanický problém, nebo výpadek fáze). Pro ochranu motoru se používá tzv. nadproudová ochrana (ta jej vypne pokud dojde ke zvýšení odběru i třeba jen v jedné fázi)