koník.

Jak zvolit vhodnou nabíječku pro nabíjení tabletu?

Výrobce dal do balení jen USB kabel pro nabíjení z PC. Ale já chci nabíjet i normálně ze zásuvky a tak si chci koupit takový adapter do zásuvky co má USB výstup, do kterého pak zapojim nabíjecí kabel, který mám. Výrobce toho tabletu žádné takové příslušenství nenabízí a já nevím, podle jakých parametrů mám adaptét vybírat. Mohu kopui takový co má uvedeno:
vstupní napětí: 100/240V
výstupní frekvence:50/60Hz
USB výstup 5V/800mA

když na tabletu mám uvedeno:
5V
500mA

DÍKY
Doplňuji:
Co by se dělo, kdyby napětí bylo větší, nebo menší?

Nejlepší odpověď
mosoj

Naopak. Nabíječka se nebude při nabíjení tolik hřát. Údaj na tabletu je třeba brát jako minimální požadavek. Když je víc nic se neděje. Rozhodující je to napětí 5 V.
Doplňuji:
Nabíjení lion Aku ( 3,6 V na článek) je poměrně háklivá záležitost a musí být řízena automatikou.
Která nedopustí aby napětí na článku bylo vyšší než 4,2 V ( totéž platí i o vybití) a zároveň nastavuje nabíjecí proud takový aby to nepoškodilo článek ( závisí na kapacitě 0,7 – 1 C).
Regulace nabíjení může být buď konstatntním proudem ( I charakteristika) nebo konstatním napětím ( U charakteristika) . Nabíjení Li on se většinou nabíjí konstatntním proudem do napětí 4,2 V na článek ( dosaženo 90% kapacity) potom se to přepíná na U charakteristiku a nabíjecí proud postupně klesá do 100 % nabití.

Kdyby jsi měl nižší napětí tak se článek evidentně nanabije a když vyšší ( záleží o kolik)tak by se sice nabil ale je otázka co by s tím udělala automatika nabíjení . Je možné že by určité vyšší napětí povolila ( naskakoval by větší proud ) nebo by nabíjení včas utla . Záleží na konstrukci té regulace nabíjení a ta je integrována v tabletu nikoliv v USB nabíječce ( to je jenom zdroj). Udaje na tabletu znamenají že nabíjení probíhá max. takovým proudem který je nastaven na automatice t. jest max 500 mA . Tyto parametry by měl nejméně mít i zdroj. Ty máš 800 mA takže v pohodě vyhoví požadavkům.
BTW – v případě že je tablet napájen napětím 7,2 v ( dva články v sérii) je nabíjení USB nabíječkou ještě choulostivější a v tabletu musí být integrován omezovač napětí pro každý článek zvláš´t. Neboť každý článek se nabíjí samostatně a může se chovat jinak. O to se ale nemusíš starat.
http://www.za­jic.cz/omezovac/o­mezovac.htm

Mapel prosím v mé odpovědi je uveden matematický vztah mezi napětím, proudem a počtem závitů na transformátoru primárního a sekundárního vinutí. Dokaž že neplatí.

Další odpovědi
Mapel

Tak nevím co si mám myslet o odpovědích mosoje, když na otázku transformátoru tvrdí, že se transformuje proud a tady tvrdí, že proud není v tomto případě rozhodující a určuje si ho spotřebič svojí zátěží.

Tady má náhodou pravdu.
Doplňuji:
Napětí je rozhodující a musí být shodné s údaji výrobce. Při větším napětí by mohlo dojít k poškození akumutátoru a při menším akumulátor nenabiješ.

RedC22

Všechny USB nabíječky by měly dodávat právě 5V (to je standard). Jak tomu rozumim, tak v podstatě jejich smyslem je právě transformovat napětí na 5V.

Já osobně používám tuhle: http://www.al­za.cz/belkin-usb-230v-d205985.htm (ještě mi nic nezníčila)
Tahle by ale asi byla výhodnější: http://www.al­za.cz/belkin-usb-dual-230v-d205987.htm
Alternativně můžeš zvolit napájený (!) USB hub.