doney gal

Co tu bylo za rozhlasové stanice za socialismu?

Zjistil jsem akorát, že byl Český rozhlas a ten měl několik variant. O jiných rozhlasových stanicích jsem nic nezjistil. Byly i jiné?

Nejlepší odpověď
Arne1

Vidím, že paměť mnoha velmi slábne.

Existovala jediná firma, která byla na našem území vysíla rozhlasové programy = Československý rozhlas.

Stanice (programy):

Československo 1 (v určité době přejmenované na Hvězda. Celostátní okruh věnovaný hlavně zábavě. Určeno hlavně pro mladší generaci.Po roce 1989 se přejmenoval na nynější Radiožurnál. Vysílalo se hlavně na dlouhé vlně (pokrytí přes polovinu Evropy, jeden vykrývací vysílač na střední vlně a pak na VKV.

Československo II, okruh věnovaný zpravodajství, dechovce a dalším programům víceméně pro starší generaci. Částečně byl regionální. Po roce 1989 se přetransformoval na Reginu. Vysílal hlavně na středních vlnách, později i na VKV. Kromě bezdrátového šíření se pro tento program používala i distribuce po drátech, takzvaný Rozhlas po drátě („dráťák“).

Československo III, později rozdělený na českou Vltavu a slovenský Děvín. Okruh pro „náročné“ posluchače, převážně vážná hudba, jazz, výjimečně programy se zábavnou hudbou. Vysílal pouze na VKV, dlouhou dobu jediná stanice se stereofonními programy. Po roce 1989 v podstatě zůstal.

Československé zahraniční vysílání – několik krátkovlnných stanic v různých jazycích. Nejzajímavější bylo italské vysílání, plné dobré hudby.

JIné programy které se poslouchaly pocházely ze zahraničí.

Další odpovědi
Hlada

Za socialismu nebyl Český rozhlas. Ten vzniknul až po rozdělení státu. Veškeré vysílání spadalo pod Československý rozhlas. Bylo několik celostátních okruhů, které se různě přejmenovávaly.
Praha 1 > Praha
Praha 2 > Československo 1 > Hvězda
Československo 2 > Vltava
Interprogram Radio Praha
Melodia > EM
Slovensko 1
Slovensko 2 > Děvín

Kepler

Existovala třeba Hvězda. Nebo Vltava – ta šla na ruku ruským okupantům. Jiná, než státní rádia neexistovala.

Kryšpín

Můj děda říká, ještě rádio Jerevan

ivzez

Vzpomínám si na Československo I a II, jedno z nich se později změnilo na Hvězdu.
Pak si ještě vzpomínám na Vltavu (klasická hudba) a „Rádio po drátě“.

Hudební studio Karlín → z něj se tuším vysílal Kolotoč…
Už je to dlouho, za přesnost vzpomínek výše neručím.

Někde se chytala Svobodná Evropa, Hlas Ameriky, Rádio Luxembourg…
V okolí hranic se dala poslouchat německá nebo rakouská rádia i sledovat
TV obou zemí.

Radius

Tady neexistovalo soukromé vysílání, jen veřejnoprávní. Vysílal program Hvězda, dále Praha a Vltava a na slovensku Bratislava a Děvín, dále existovaly regionální studia podle krajů ty vysílaly každé asi hodinu, jeden kraj bylo hlavní město Praha, a Interprogram – to bylo vysílání pro zahraniční návštěvníky (anglicky, německy, španělsky, italsky a rusky).

Admin2

Ještě existoval rozhlas po drátě.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pouziva-se-jeste-nekde-rozhlas-po-drate-dratak

„Rozhlas po drátě v Česku vysílal v letech 1953 až 1999. Přestože je rozhlas po drátě minulostí, využívají se obdobné systémy (tzv. stovoltové rozvody) na sportovištích a ve veřejných budovách“

Síť měla zabezpečit nerušené šíření Českosovenského rozhlasu v případě nepřátelského napadení. Skutečně se tak i stalo. V srpnu 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy bylo po určitou dobu možné podávat informace o dění v Československu pouze prostřednictvím rozhlasu po drátě.„
http://www.roz­hlas.cz/

Míra Ponomar

Hlada to má docela dobře, až na to, že Melodie existovala společně s E + M. Měla ale málo frekvencí a skončila v březnu 1990. Začala v roce 1986 tehdy jako stanice orchestrální populární hudby, ale od září 1989 se z ní stala stanice klasické hudby. Pak se to ještě zkombinovalo a vzápětí zrušilo. E + M vysílala od září 1989 do konce roku 1990.

Arne1

Admine, taky blábolíš. Rozhlas po drátě byla jen jiná forma šíření druhého programového okruhu.

Admin2

Ale podle odkazu to bylo zpočátku jinak.

Dráťák“, jak se rozhlasu po drátě lidově říkalo, používal k šíření signálu kabelové vedení, které pak v bytě nebo kanceláři vedlo do pevně přidělaného reproduktoru. Nešly na něm přepínat stanice, jediné ovládací kolečko sloužilo k nastavení hlasitosti.

O tom, co majitelé „dráťáku“ uslyší, rozhodoval Československý rozhlas – v začátcích to byl třetí okruh („Praha III“), pak se přidalo odpojované krajské vysílání, později se program ustálil na celoplošné stanici Praha.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:9-kGL4dZrMoJ:m.roz­hlas.cz/90_ex­port/technika/_zpra­va/rozhlas-po-drate--1127810+&cd=1­&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

Radius

Ano, Admin2 má pravdu, jinak pro šíření signálu se používalo ve městech, kde jsou starší RD samostatné vedení. Každý účastník měl doma reproduktor s transformátorem a s nastavováním hlasitosti. Vysílala tam Praha (dnešní Dvojka) doplněná o místní (okresní) vysílání – asi 1 hodina týdně.

Admin2

Děkuji.